,,Počet ľudí s poškodeným sluchom narastá. Tiež sa ukazuje nedostatočné povedomie o probléme u obyvateľstva, ale aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti či politikov a neriešenie týchto problémov," tvrdí Milan Profant, prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Univerzitej nemocnici Bratislava.
Podľa WHO má asi šesť percent ľudí na svete závažnú poruchu sluchu. Muži sú postihnutí častejšie ako ženy. Na Slovensku porucha sluchu podľa odhadov postihuje okolo 300-tisíc ľudí.
Poruchy sluchu môžu byť vrodené, ale spôsobené tiež nadmerným hlukom, infekčnými chorobami či nedostatočne liečenými zápalmi stredného ucha. ,,U detí sú zápaly stredného ucha najčastejšou príčinou návštevy lekára. A keď sa neriešia korektne, môže to viesť k trvalému poškodenie sluchu," varuje Profant.
Podľa Profanta oslabený sluch u detí spôsobuje sťažený vývoj reči a komunikačných schopností, a teda sťažený prístup k informáciám, vzdelávaniu a uplatneniu sa v každodennom živote. Ľudia s poruchami sluchu v strednom veku môžu mať problémy v pracovnom uplatnení, zhoršenú kvalitu života a zdravia. Oslabený sluch je veľmi častý u starších ľudí. ,,Aj sluchový orgán starne a až tri štvrtiny ľudí nad 65 rokov majú závažné poškodenie sluchu," konštatuje Profant. U staršej generácie s oslabeným sluchom je častým javom sociálna izolácia, ktorá urýchľuje a znásobuje všetky negatívne javy staroby.
Problémy so sluchom možno riešiť
Dôležité je podľa odborníkov najmä vzdelávať lekárov, informovať pacientov a rodičov, aby nezanedbávali príznaky poškodenia sluchu u svojich detí. Dôležité je aj prístrojové vybavenie. Profant pripomína aj potrebu správnej liečby detí so zápalom stredného ucha, aby sa nestal chronickým.
Jednou z možností riešenia porúch sluchu sú kochleárne implantáty, ktoré sa na Slovensku používajú už 25 rokov. ,,Kochleárny implantát sa skladá z vnútornej časti voperovanej do spánkovej kosti a vonkajšej časti umiestnenej za uchom," priblížila Zuzana Kabátová z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku LFUK v UNB.
Vďaka technickému pokroku je v súčasnosti vonkajšia časť prístroja menšia, počutie je kvalitnejšie a elektróda v prístroji neporuší prípadné zvyšky sluchu. Najmladšie dieťa, ktorému v UNB voperovali implantát, malo jeden rok a tri mesiace, najstarší pacient mal 82 rokov. Kochleárny implantát možno dať na obe uši.
Keď sa Martin narodil, ešte skríning sluchu nevykonávali vo všetkých pôrodniciach. Rodičia si v troch mesiacoch všimli, že nereaguje na zvuky a vyhľadali pomoc odborníkov. Mal jeden rok a deväť mesiacov, keď mu v roku 1999 zaviedli kochleárny implantát, s ktorým už v piatich rokoch rozumel reč bez odzerania. "Nepociťujem žiadne ťažkosti, žije sa mi s ním veľmi dobre," hovorí Martin, ktorý študuje na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského.
Pri príležitosti Svetového dňa sluchu sa v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (UNB) bude v sobotu 2. marca konať na ORL klinike Deň otvorených dverí, kde si verejnosť môže dať vyšetriť sluch.