Pixabay
StoryEditor

Pandémia výrazne ovplyvnila dopyt po liekoch a doplnkoch

03.10.2021, 09:00
Autor:
(dia)(dia)
Pandémia výraznou mierou ovplyvňuje aj spotrebu liekov a výživových doplnkov. Najžiadanejšími sa stali vitamíny C, D aj zinok.

Internetová lekáreň pilulka.sk zaznamenala medziročný nárast tržieb o 30 percent, pričom rast doslova kopíroval vývoj pandémie. Výrazne zmenil dopyt spotrebiteľov, bestsellermi sa stali vitamíny C, D, ale aj zinok. Dopyt počas pandémie výrazne ovplyvňovali informácie z médií a sociálnych sietí.

„S rastom tržieb sme v našej stratégii počítali, pandémia zmenila len kategórie produktov. Rozhodujúca bola rýchla reakcia na zmenu správania zákazníkov, kedy sme dokázali prakticky okamžite naskladniť najžiadanejšie položky,“ vysvetľuje Ľuboš Baran, riaditeľ online lekárne.

 

Rástli hlavne ochranné pomôcky, vitamíny a doplnky

Pandémia zvýšila dopyt Slovákov najmä po liekoch a výživových doplnkoch. Ochranné pomôcky sa stali stabilnou súčasťou sortimentu.

 

Najviac narástol v roku 2020 dopyt po:

  • vitamíne D - medziročne o 541 %
  • zinku - medziročne o 438 %
  • vitamíne C - medziročne o 377 %
  • doplnky vzrástli medziročne o 82 %
  • voľnopredajné lieky o 32 %
  • medziročne vzrástol o 24 % aj predaj homeopatík

 

Rast a pokles obratov prakticky kopíroval vlny pandémie

Rast a pokles obratov podľa Barana prakticky kopíroval vlny pandémie a tento trend je viditeľný aj teraz. „V marci 2020 sa obrat oproti februáru takmer zdvojnásobil a rovnako vysoký obrat sme zaznamenali aj v mesiacoch október, november a december,“ približuje. 

Rast pokračoval aj začiatkom roka 2021, pričom kulminoval v marci. Oproti marcu 2020 sme však v marci 2021 zaznamenali  nárast tržieb o ďalších 25 %. V mesiacoch máj, jún a júl sa tržby vrátili na hodnoty spred roka, no v auguste sa už v tržbách prejavila začínajúca tretia vlna.

„Medziročné tržby vzrástli v auguste o takmer 45%, čo je dôkaz, že ľudia pandémiu rozhodne nepodceňujú,“ hodnotí Ľuboš Baran.

 

Spotrebitelia citlivo reagujú na správy z médií

Výrazne vrástol podľa Barana aj počet impulzívnych nákupov, na základe podnetov z externého prostredia. Verejnosť reagovala na vyhlásenia politikov, ale aj doktorov, či známych a menej známych osôb, ktoré odzneli v médiách, alebo sa virálne šírili na internete.

„Ľudia si často neoverujú informácie, čo spôsobuje aj komplikácie. Keď vláda oznámila zníženie DPH na respirátory, hneď na druhý deň nás zaplavili otázky zákazníkov, prečo sme DPH nepremietli do cien. Zákon pritom ešte nebol v platnosti,“ spomína Ľuboš Baran.

 

Neminul ich ošiaľ okolo ivermektínu

Rovnako sme pocítili aj ošiaľ okolo ivermektínu, ktorý bol jednoznačne a s obrovským náskokom najvyhľadávanejším produktom, ktorý v ponuke nemáme,“ uvádza Baran s tým, že dokonca aj za ostatné tri mesiace, kedy sme na Slovensku nemali vlnu pandémie, vyhľadalo na webe ivermektín trekrát viac zákazníkov ako druhý najvyhľadávanejší produkt, ktorý v ponuke nemali.

 

Treba dať na rady lekára a lekárnika

 Lekári aj lekárnici upozorňujú, že nie všetky informácie musia byť pravdivé a pripomínajú ľuďom používať zdravý rozum. „Je veľmi ťažké sa v dnešnej dobe zorientovať v spleti informácií, a preto je dôležité dať na rady lekára, či lekárnika. Z hľadiska bezpečnosti je základ siahať len po schválených liekoch a overených výživových doplnkoch,“ upozorňuje PharmDr. Martin Ďuríček.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. september 2023 21:55