StoryEditor

Malí diabetici a choroby

18.02.2013, 08:40
Autor:
(dia)(dia)
Po prekonaní črevnej virózy je bežné, že trvá týždeň-dva, kým sa dieťa vráti k pôvodnému stravovaniu a dávkam inzulínu.

 

Deťom s diabetom sa to stáva: často práve neobvyklé glykémie sú signálom, že v malom telíčku sa niečo deje – hoci navonok sa ešte nič neprejavilo. Aj keď existuje malá skupina detí, ktorým sa choroba na glykémiách neprejaví vôbec, vo väčšine prípadov sú glykémie zvýšené, takže je potrebné prispôsobiť aj dávky inzulínu. Niekedy je najúčinnejšie hneď pri prvých príznakoch zvýšiť o pol jednotky až jednu jednotku nočný inzulín a ranný inzulín bez nutnosti úpravy ostatných inzulínov, inokedy je potrebné zvýšiť všetky dávky inzulínu, t. j. ranný, obedný, večerný aj nočný. Návrat k pôvodným dávkam inzulínu sa odporúča vtedy, keď glykémie klesnú, resp. keď sa začnú objavovať prvé hypoglykémie.
Zo začiatku je vhodné úpravu dávok inzulínu pri chorobe konzultovať s lekárom, pri dlhších skúsenostiach s diabetom to už rodičia väčšinou vedia odhadnúť aj sami (samozrejme, s výnimkou prípadov, pri ktorých býva nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici, ako sú napríklad črevné virózy či vracanie).
Pri menej závažných chorobách je tiež možné korigovať glykémie úpravou sacharidových jednotiek keď sa dieťa necíti dobre (aj keď nemá teplotu), obyčajne má pokojnejší režim ako inokedy. Vtedy je možné nedostatok pohybu kompenzovať zníženými SJ (deťom sa pri chorobe aj tak väčšinou veľmi nechce jesť). Pomer je u každého dieťaťa individuálny. Niektorým deťom stačí ubrať pol SJ, iné potrebujú ubrať viac, aby glykémie zostali na prijateľnej úrovni.
Čím sa dieťa rýchlejšie zotaví z choroby, tým skôr sa môžu aj glykémie dostať do normálu, preto vám ponúkame konkrétne rady a skúsenosti mamičiek s teplotou a bežnými detskými chorobami (nádcha, kašeľ, kiahne), ako aj s chorobami, ktoré pri deťoch s diabetom vyžadujú osobitný prístup (črevná viróza, hnačka).
Ak však od lekára dostanete iné rady alebo inštrukcie týkajúce sa liečenia uvedených chorôb vašej ratolesti, určite sa riaďte jeho pokynmi, on pozná zdravotný stav malého pacienta najlepšie.

Teplota

· Sirupy: paralenový rad (napr. Panadol Baby, nedráždi žalúdok), ibuprofénový rad (napr. Nurofen, Ibalgin) vplyv na glykémiu je individuálny, niektorým deťom glykémiu neovplyvňujú, iné sú na niektoré sirupy veľmi citlivé a glykémia im po nich výrazne stúpa alebo klesá, takže sú pre ne vhodnejšie tabletky. Pri sirupoch je vhodné vopred si preveriť ich zloženie napr. ibuprofénový rad môže obsahovať sacharózu.

· Tabletky a čípky: Paralen 500, paralenové čípky glykémiu neovplyvňujú.

· Ľudové recepty na zníženie teploty: nastrúhať surový zemiak do ponožiek a dať na spodok chodidiel, príp. na vnútornú stranu predlaktia alebo do dlane dať kolieska citrónu a previazať plienkou, resp. bavlnenou vreckovkou.

Ľudové recepty použite na vlastné riziko.

Nádcha

· Na pitie: mätový čaj (uvoľňuje upchatý nos), Vincentka (riedi hlieny).

· Na inhaláciu: harmanček, Vincentka (je možné pridať do nej aj kryštalickú morskú soľ) ak dieťa nechce inhalovať priamo nad hrncom, vhodné je nechať harmanček či Vincentku odparovať na sporáku v čase, keď sa dieťa dlhšie zdržiava v kuchyni.

· Na uvoľnenie dutín: kvapky Sinupret, balzam na hrudník (napr. Vaporizing Rub Menthol Gel na uvoľnenie horných dýchacích ciest), masť pri prechladnutí (napr. Vicks Vaporub, ktorá uvoľňuje upchatý nos, uľahčuje dýchanie a tlmí kašeľ).

· Do nosa: sprej Olynth, Physiomer, Quixx alebo iný sprej s obsahom morskej soli.

· Na ošetrenie nosa: Nivea, obyčajné maslo.

· Podporná liečba: soľná lampa, aróma lampa, zvlhčovač vzduchu, nahrievanie bioptrónovou lampou (biolampou) pred spaním.


Kašeľ

· Začínajúci kašeľ, pokašliavanie: kvapky Fenistil, kalciové injekcie (sú účinnejšie ako kalciový sirup, veľmi dobre zaberajú pri nočných záchvatoch kašľa, napriek tomu, že sú to injekcie, podávajú sa v troche teplej vody na lyžičke mali by byť zohriate na teplotu tela, menším deťom je vhodné jednu injekciu rozdeliť na tretiny).

· Suchý dráždivý kašeľ: lipový čaj, majoránový čaj (1 lyžičku majoránu zaliať 2 dl vody, nechať 10 minút vylúhovať, piť teplý ráno, na obed a večer pred spaním), balzam na hrudník.

· Dráždivý kašeľ s vykašliavaním: kvapky Stoptussin.

· Vlhký kašeľ: prieduškový čaj, sirup Ambrobene alebo Mucosolvan junior (s umelým sladidlom).

· Podporná liečba: veľa tekutín, cibuľový čaj (cibuľu nakrájanú na plátky zaliať šálkou vriacej vody, po 15 minútach scediť, osladiť a podávať viackrát denne), zábal z olivového oleja na hrudník (natrieť hrudník olivovým olejom, zakryť igelitovým vreckom, prikryť utierkou alebo bavlnenou plienkou), teplý obklad zo šalvie (dve polievkové lyžice šalvie zaliať pol litrom vriacej vody, po polhodine scediť, do záparu namočiť bavlnenú vreckovku, mierne vyžmýkať, priložiť na hrudník, prekryť mikroténovým vreckom a hrubším uterákom, nechať pôsobiť 15 minút), nahrievanie hrudníka bioptrónovou lampou.


Kiahne

· Kvapky: kvapky Fenistil.

· Ošetrovanie pokožky: individuálne, resp. podľa pokynov lekára sú deti, ktorým sa vyrážky lepšie zahoja, keď sa im nenatierajú ničím, iným pomáha Imunoglukán gél, krém Tanno Hermal Lotio, hypermangánový kúpeľ alebo kúpeľ z ovsených vločiek. (Kúpeľ z vločiek je najvhodnejší večer pred spaním – do látkového vrecka alebo vreckovky nasypeme ovsené vločky a ponoríme do vane s vlažnou vodou. Keď nasiaknu, vodu z nich do vane vytlačíme a dieťa v nej okúpeme. Nakoniec ho s vreckom opatrne poumývame a vysušíme, už neumývame vodou. Vločky zanechajú na vyrážkach jemný povlak, ktorý upokojuje a vysušuje.)

· Glykémie: u detí, ktoré nemajú pri kiahňach teplotu, sa obyčajne vplyv na glykémie neprejaví, resp. ak majú menej pohybu, ich glykémie sa dajú zväčša regulovať úpravou SJ. Naopak, pri teplotách zvyknú byť glykémie vyššie, takže je potrebné počas liečby prispôsobiť tomu aj jednotlivé dávky inzulínu, príp. jedla.


Črevná viróza

· Ak dieťa dostalo obvyklú dávku inzulínu a potom začne vracať, odporúča sa dať mu každých 10 – 15 minút lyžičku koly. Glykémiu treba merať v pravidelných intervaloch (každú polhodinu až hodinu). Ak má dieťa glykémie nízke, vhodná je obyčajná kola, ak sú glykémie vysoké, lepšia je kola light. Kolu je možné striedať s čiernym alebo zeleným čajom (po lyžičkách) a so slanými tyčinkami, neskôr je na pitie vhodný aj rehydratačný roztok Kulíšek, ktorý sa dá bežne kúpiť v lekárni.

· Ak dieťa začne vracať pred podaním inzulínu, odporúča sa znížiť dávku inzulínu na minimum (0,5 jednotky), resp. denný inzulín nepodávať vôbec a potom pokračovať ako v predchádzajúcom bode.

· Osvedčený účinok v takýchto prípadoch majú aj kvapky Hylak (3 x denne).

· Keď sa žalúdok dieťaťa upokojí, vhodné je postupne mu v malých množstvách dávať piškóty, biely rožok alebo ryžový vývar (ryžu vyvariť ako cestovinu, vývar osoliť, ochladiť na izbovú teplotu a podávať po lyžičkách).

· Zároveň je potrebné priebežne kontrolovať moč dieťaťa ak sa v ňom výrazne objaví acetón a dieťa má vysoké glykémie, je lepšie ísť s ním do nemocnice, pravdepodobne bude potrebovať infúziu (hrozí mu rozvrat vnútorného prostredia).

· Po prekonaní črevnej virózy je celkom bežné, že trvá týždeň až dva, kým sa dieťa vráti k pôvodnému stravovaciemu režimu a pôvodným dávkam inzulínu. Zo začiatku je preto lepšie ponechať dávky inzulínu nižšie, resp. podávať inzulín až po jedle podľa toho, koľko dieťa v skutočnosti zje (môžeme si pri tom pomôcť matematicky ak napríklad pred virózou dostávalo dieťa na obed 4 jednotky inzulínu a zjedlo 4 SJ, vieme, že v tom čase na pokrytie 1 SJ potrebovalo 1 jednotku inzulínu).

Pri opakovanom vracaní je vždy nutné konzultovať zdravotný stav s lekárom.

Hnačka

· Na pitie: brusnicový čaj, čierny čaj, čaj Tormentan (zn. Leros), Smecta (prášok, ktorý sa rozpustí vo vode, bežne dostupný v lekárni).

· Tabletky, kvapky a probiotiká: čierne uhlie, kvapky Hylak, probiotické kvapky Bio Gaya, probiotiká Infants Dophilus (prášok bez chuti, ktorý sa rozpúšťa vo vode).

· Diéta: pravidelné dopĺňanie tekutín + ryžové chlebíky, banán, horká čokoláda, na ďalší deň biely rožok, polievka z mrkvy a biela ryža, postupne pridať varené mäso (kuracie prsia) a nastrúhané jablko s banánom a piškótami, na tretí deň sa už dieťa obyčajne cíti lepšie.

· Glykémie: ak má dieťa viac ako 4 riedke stolice za 24 hodín, treba glykémie merať častejšie ako obvykle (pri poklese glykémií, keď sa nestíhajú vstrebať sacharidy, je vhodné dať dieťaťu ryžový chlebík, príp. pomaly lízať lízanku, aby sa glykémia zvýšila).

 

Zdroj: diabetikinfo.sk (spracovala: Barbora Tinková)

Foto: internet

01 - Modified: 2006-06-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nemci majú rovnaké čísla taxíkov
01 - Modified: 2024-03-28 09:37:54 - Feat.: - Title: Čo sa pýtajú pacienti u lekára 02 - Modified: 2024-03-26 12:48:46 - Feat.: - Title: Komentár: Život je zmena, aj keď sa jej bojíme 03 - Modified: 2024-03-26 12:54:02 - Feat.: - Title: Dá sa cukrovky raz a navždy zbaviť? 04 - Modified: 2024-03-25 14:27:31 - Feat.: - Title: Seniori s diabetes mellitus 05 - Modified: 2023-12-20 13:52:00 - Feat.: - Title: Správne liečení diabetici si počas Vianoc môžu dovoliť vyprážaného kapra
menuLevel = 2, menuRoute = dia/fakty-o-diabete, menuAlias = fakty-o-diabete, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. jún 2024 04:54