Medzi najjednoduchšie a najdostupnejšie metódy, ktoré zlepšujú diagnostický proces pacientov s diabetom, patrí vyšetrenie moču.
Moč sa vyšetruje dvoma spôsobmi:
● diabetici si vyšetria moč sami
● laboratórne – najčastejšie pri hospitalizácii pacienta v nemocničnom zariadení alebo pri ambulantnej kontrole.
Glukóza – akákoľvek prítomnosť glukózy v moči znamená chorobný stav. Glukóza prechádza do moču zvyčajne vtedy, ak jej koncentrácia v krvi prevýši hodnotu 10 mmol/l. Vyšetrenie nedáva informáciu o hodnotách glykémie a nevýhodou je tiež zmena obličkového prahu pre glukózu, ktorý sa zvyšuje diabetikom a starším ľuďom.
Čo je obličkový prah?
Glykémia, pri ktorej sa objaví cukor v moči, je obličkový prah pre glukózu. Dá sa približne zistiť opakovaným vyšetrením glykémie a cukru v čerstvej vzorke moču.
Albumín – jeho zvýšené vylučovanie v moči (mikroalbuminúria) je včasným a spoľahlivým ukazovateľom vývinu:
● diabetickej nefropatie (poškodenie obličiek),
● proliferatívnej retinopatie (poškodenie očného pozadia),
● makroangiopatie (poškodenie ciev).
Vyšetruje sa 8-hodinový zber, zväčša nočného moču, normohodnota je 0 – 25 mg/8 hod.
Pozor!
Vylučovanie albumínu močom sa zvyšuje aj pri fyzickej námahe, dlhom státí, v chlade, pri vysokom krvnom tlaku, horúčkach a pod.
Ketolátky – ich nález v moči je veľmi dôležitým ukazovateľom poruchy metabolizmu predovšetkým diabetikov 1. typu a v priebehu ďalších komplikácií. Upozorňuje na nutnosť lekárskeho zásahu.
Acetón – organická látka vznikajúca v organizme pri nadmernom spaľovaní tuku – pri hladovaní a ťažkom diabete. Pri diabetickej kóme ho cítiť v dychu.
Bielkoviny – medzi kvantitatívne vyšetrenie moču diabetikov zaraďujeme vyšetrenie kvantitatívnej proteinúrie. Ide o 24-hodinový zber moču. Za normohodnotu možno považovať rozpätie 0,0 – 0,15 g/24 hod., treba však zobrať do úvahy rozmedzie noriem, ktoré udáva príslušné laboratórium, kde sa vyšetrenie realizuje.
Glomerulárna filtrácia
V rámci klírensu kreatinínu sa vyšetruje glomerulárna filtrácia (GF) na posúdenie funkcie obličiek. Diabetikom sa v začiatočných štádiách ochorenia výška GF z viacerých dôvodov zvyšuje. Ak vplyvom nedostatočnej kompenzácie diabetu dochádza k poškodeniu obličiek. GF sa postupne znižuje. Vyšetrenie sa robí porovnaním koncentrácií kreatinínu v sére a v moči. Veľkosť GF je u ľudí v ležiacej polohe vo veku od 20 do 40 rokov prepočítaná na 1,73 m2 povrchu tela. U muža je to 2,1 – 2,2 ml/s (127 – 130 ml/min.), u ženy 1,9 – 2,0 ml/s (118 – 120 ml/min.). Počas dňa je hodnota GF vyššia (max. dosahuje okolo 13,30 hod.) ako v noci (min. dosahuje okolo 4 hod.). Vekom hodnota GF klesá – u 80-ročných je znížená na 50 %.
Mikrobiologické vyšetrenie
Diabetici sú náchylnejší na infekcie dolných močových ciest, preto sa im často vykonáva mikrobiologické vyšetrenie na kultiváciu a citlivosť.
Tubulárna resorpcia – objem prefiltrovanej krvi v kanálikoch, ktoré sú súčasťou obliečiek. Jej norma kolíše od 98,8 – 99,5 %.