Neliečená hypertenzia a cukrovka sú dva z najväčších rizikových faktorov pre vznik demencie, ako je Alzheimerova choroba, zdôraznil doktor Fillit. "Diabetici majú až o 73 percent vyššie riziko demencie a ešte vyššie riziko vzniku vaskulárnej demencie než nediabetici," uviedol doktor Fillit a dodal, že riziko Alzheimerovej choroby a vaskulárnej demencie zvyšuje tiež hypertenzia v strednom veku. Liečba zahrňujúca lieky, diétu a cvičenia môže výrazne znížiť riziko demencie pre obe ochorenia. Doktor Fillit odporúča pravidelnú návštevu lekára ako prevenciu týchto a ďalších chronických ochorení. "Pacienti, ktorí navštevujú lekára, majú menšiu pravdepodobnosť demencie, pretože cukrovka a hypertenzia môžu byť pod dohľadom lekára zvládnuté," tvrdí neurológ Clifford Segil z Providence Saint John´s Health Center v Santa Monice v Kalifornii.Pixabay
StoryEditor

Zvýšená hladina cukru v krvi „nebolí“, ale v tichosti škodí a ubližuje

03.01.2019, 06:00
Autor:
HNHN
Aarmujúce je zistenie Medzinárodnej diabetologickej federácie (International Diabetes Federation), podľa ktorej takmer 25 % osôb s cukrovkou na Slovensku nevie, že týmto ochorením trpí. Veľakrát je odhalené náhodne alebo pri výraznom prejave súvisiacich komplikácií.

Na Slovensku pribudne každoročne v priemere viac ako 22-tisíc nových diabetikov. Ku koncu minulého roka pritom evidujeme v našej krajine viac ako 350-tisíc pacientov, ktorí sú s týmto ochorením v starostlivosti lekárov.

Zaujímavé, či skôr alarmujúce, je zistenie Medzinárodnej diabetologickej federácie (International Diabetes Federation), podľa ktorej takmer 25 % osôb s cukrovkou na Slovensku nevie, že týmto ochorením trpí. Veľakrát je odhalené náhodne alebo pri výraznom prejave súvisiacich komplikácií. Zásadný význam pri diagnostike tejto civilizačnej choroby má aj prevencia. Práve prevencii sa venuje odborná kampaň lekární Dr.Max s názvom „Majte svoj cukor pod kontrolou“, ktorá sa koná už tretí rok v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou.

Riziká zvýšenej hladiny cukru:

  • srdcový infarkt,
  • mozgová mŕtvica,
  • poškodenie prekrvenia dolných končatín až amputácia,
  • poškodenie očí až slepota,
  • poškodenie obličiek až dialýza a transplantácia

Nediagnostikovaná alebo nesprávne liečená cukrovka môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako je poškodenie očí, končatín, obličiek, nervov a ciev. Aj napriek tomu u pomerne veľkého počtu ľudí zostáva toto civilizačné ochorenie nepoznané, diagnostikuje sa neskoro alebo mnohokrát už v štádiu prítomných komplikácií.
Alarmujúcejšia je aj štatistická prognóza Medzinárodnej diabetologickej federácie, podľa ktorej sa do roku 2040 počet ľudí na Slovensku s nediagnostikovanou cukrovkou zvýši na 37,5 %.

Varovným signálom je zvýšený cukor

Jedným z kľúčových faktorov včasného odhalenia cukrovky, ktorý potvrdzujú aj odborné kampane lekární Dr.Max, je prevencia. „Počas odborno-edukačnej kampane v roku 2017 sme vďaka špecializovaným meraniam zachytili a odporučili navštíviť lekára 256 pacientom. U všetkých bola nameraná hodnota glykémie vyššia ako 11,1 mmol/l, čo v diabetologickej ambulancii pravdepodobne viedlo k diagnóze diabetes mellitus. U ďalších 1 781 pacientov sme zaznamenali hodnoty zvýšenej glykémie zodpovedajúce stavu nazývanému prediabetes. Ten je považovaný za varovný signál zvýšeného rizika vzniku cukrovky,“ vysvetľuje farmaceut lekární Dr.Max Peter Gylaník.


Účinným spôsobom, ako sa s nelichotivým faktom nevedomosti o výskyte cukrovky vyrovnať, je včasná diagnostika a prevencia. Tá je aj predmetom v poradí už tretej odbornej kampane zameranej na túto civilizačnú chorobu.

  • Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 22-tisíc nových diabetikov.
  • Až 25 % pacientov netuší, že trpí cukrovkou.
  • Na diabetických kampaniach lekární Dr.Max sa v posledných 2 rokoch zúčastnilo 33-tisíc ľudí.

Dr.Max

menuLevel = 2, menuRoute = dia/fakty-o-diabete, menuAlias = fakty-o-diabete, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 10:41