Predstavuje pre diabetika pitie kávy nejaké riziko? Piť instantnú kávu alebo radšej klasickú? A čo čokoláda? Môže si na nej diabetik pochutnať? Čo si treba všímať na jej obale?
Káva: pri samotnej káve možno povedať, že pri konzumácii jednej až dvoch šálok denne pre diabetika nepredstavuje žiadne riziko, pokiaľ nie je nasledovaná vyfajčením cigarety a diabetik má normálny krvný tlak. Štúdie uvádzajúce negatívny vplyv kávy pri diabete hovoria o množstve troch a viac šálok denne. V súčasnosti sa dokonca uvádza preventívny efekt kávy na vznik diabetu 2. typu, jeho mechanizmus však nie je dostatočne objasnený. Instantná káva, a to aj kvalitná, okrem sušenej kávy obsahuje často aj rozličné oleje a tuky, ktoré môžu viesť k nežiadúcemu zvýšeniu LDL a celkového cholesterolu. Lepšia ako instantná káva je preto klasická káva. Dobrou alternatívou je tiež čakanková káva, ktorá obsahuje pre diabetika veľmi cenný inulín. Pitie zeleného alebo čierneho čaju je pre diabetika tiež dobrou alternatívou kávy, v prípade jeho pravidelnej konzumácie sa totiž zistilo menšie ukladanie glukózy a glykovaných látok do šošovky, čo predstavuje prevenciu diabetickej katarakty.
Čokoláda: kakao je samo o sebe v poriadku, a to najmä kakao surové, nepražené (tzv. raw cacao). Je výborným zdrojom horčíka, vápniku a mnohých antioxidantov, látok veľmi potrebných pre diabetika. Každá čokoláda však obsahuje tuk. Tie menej kvalitné obsahujú stužený rastlinný tuk, tým by sme sa mali vyhnúť, kvalitnejšie obsahujú kakaové maslo. To je zdrojom nasýtenej mastnej kyseliny steárovej, ktorá síce zvyšuje hladinu LDL a celkového cholesterolu, čo je pre diabetika nepriaznivé, nie však v takej miere ako stužený rastlinný tuk. Ďalším problémom je sladidlo, kvalitné čokolády obsahujú trstinový cukor alebo sirup z agáve, ktoré pre diabetika nie sú vhodné, lepšie je nájsť si čokoládu prisladenú fruktózou. Pri čokoláde teda platí - dôkladne študovať zloženie na obale.
Radí odborník na výživu MUDr. Ľubomír Ruttkay.
Foto: www.fotolia.com