StoryEditor

Nátierky - varíme s MUDr. Ruttkayom

10.01.2012, 22:01
Autor:
(dia)(dia)
Aj vy ste si v novom roku predsavzali zhodiť nadbytočné kilogramy a urobiť niečo pre svoje zdravie? Naša rubrika plná receptov a praktických rád vám to pomôže splniť. Jej náplňou nebudú obyčajné jedlá. Menu pozostáva výlučne z racionálnej stravy a zostavuje ho pre vás špecialista na zdravú výživu MUDr. Ľubomír Ruttkay.  

Aj vy ste si v novom roku predsavzali zhodiť nadbytočné kilogramy a urobiť niečo pre svoje zdravie? Naša rubrika plná receptov a praktických rád vám to pomôže splniť. Jej náplňou nebudú obyčajné jedlá. Menu pozostáva výlučne z racionálnej stravy a zostavuje ho pre vás špecialista na zdravú výživu MUDr. Ľubomír Ruttkay. Všetky recepty sú vhodné aj pre kuchárov-začiatočníkov.

Čo si natrieť na chlieb

Chlieb natretý syrom, maslom, paštétou či nátierkou je typickým jedlom na raňajky, desiatu či olovrant. Rozmýšľali ste už nad tým, či je takéto jedlo aj zdravé? Keď sme si na bežné nátierky z obchodu posvietili, ukázalo sa, že väčšina z nich by v racionálnej strave dostala červenú.

Paštéty

Paštéty z konzervy pekne voňajú, dobre chutia a dlho vydržia. Sú však aj zdravé? Podľa odborníka ani zďaleka. „Paštéty sú vyrobené z živočíšnych odpadových produktov, ktoré sa vymiesia, okorenia, ochutia, stabilizujú, zafarbia a je nám to predkladané ako výživný produkt. Sú tam často produkty plesní, lebo paštéty sú vyrábané z naozaj nekvalitných potravín, ktoré sú zakonzervované pomocou prídavných látok,“ tvrdí MUDr. Ruttkay.

Maslá a margaríny

Ani maslá a margaríny nie sú šťastnou voľbou. Hoci vďaka masívnej kritike obhajcov zdravej výživy už moderné margaríny neobsahujú trans-formy mastných kyselín, stále to nie je zdraviu prospešná potravina. Zloženie tukov v týchto produktoch nie je veľmi priaznivé a nepomáha ani obohacovanie omega kyselinami. Rastlinné oleje, z ktorých náhrady masla vyrábajú, sú veľmi nekvalitné. Živočíšne maslo má zas veľa nasýtených mastných kyselín, takže vedie k zvyšovaniu cholesterolu. Dobrú desiatu si pritom môžete urobiť aj bez masla.

Tavený syr

Ani obyčajný syr nie je pre zdravie výhrou. Tavené syry obsahujú tzv. fosforečnany alebo taviace soli, ktoré okrem toho, že potravinu konzervujú, zabezpečujú aj typickú roztierateľnú konzistenciu. Kvôli vysokému obsahu fosforu však ochudobňujú organizmus o vápnik a spôsobujú tak oslabenie kostnej hmoty.

Salámy a šunky

Salámy a šunky tiež nepatria k výživným a hodnotným produktom. Vyhýbať by sa im mali predovšetkým malé deti. Kameňom úrazu je v ich prípade nebezpečná látka E 250, ktorú obsahujú takmer všetky mäsové výrobky.

TIP: Pozor pri výbere sójovej omáčky! Bežne dostupné omáčky sú v porovnaní s prirodzene fermentovanou sójovou omáčkou SHOYU veľmi nekvalitné. Zbehnite si po ňu do bio obchodu.

Čo teda na chlieb?

Najbezpečnejšie je vyrobiť si doma vlastnú nátierku, ktorá bude chutná, lacná a mimoriadne výživná. Postačí vám zelenina, kvalitný olej a ocot, tofu, sójová omáčka SHOYU, bylinky a spoľahlivý mixér. Dajme sa do toho!

TIP: Nezabudnite, že pražiť treba vždy na tepelne stabilnom oleji. Najdostupnejší je olivový pomácový olej, ktorý dostanete v každom obchode!

Cícerová nátierka

Ingrediencie:

• 1 šálka cíceru,

• 1 stredne veľká cibuľa

• 2 strúčiky cesnaku

• 1 balenie koreneného tofu

• 2 polievkové lyžice extra panenského olivového oleja

• jablčný ocot podľa chuti

• pár kvapiek sójovej omáčky SHOYU

• bylinková morská soľ, majorán, petržlen

Postup: Cícer namočíme asi na 10 hodín do dostatočného množstva vody. Potom ho povaríme, kým nezmäkne (asi 30 minút) a scedíme. Korenené tofu mierne opražíme na cibuľke. Cícer, tofu s cibuľou a rozotrený cesnak zmiešame s lyžicou olivového oleja, pár kvapkami jablčného octu a sójovej omáčky, pridáme koreniny podľa chuti a mixujeme.

 

Cesnaková nátierka

Ingrediencie

 • 6 veľkých strúčikov cesnaku

• 1 balenie bieleho tofu,

• 1 polievková lyžica extra panenského olivového oleja

• jablčný ocot alebo citrónová šťava

• bylinková morská soľ, nasekaná pažítka

Postup: Pretlačený cesnak zmiešame s postrúhaným bielym tofu, pridáme olej a trošku octu alebo citrónovej šťavy, ochutíme soľou a pažítkou a vymixujeme.

Baklažánová nátierka

Ingrediencie:

• 1 baklažán

• 1 stredne veľká cibuľa

• 1 polievková lyžica extra panenského olivového oleja

• jablčný ocot alebo citrónová šťava

• pár kvapiek sójovej omáčky SHOYU

• zeleninová zmes bez glutamánu, kari korenie

Postup: Postrúhaný baklažán a cuketu podusíme na cibuľke do mäkka, pridáme olej, ocot, sójovú omáčku a koreniny. Všetko zmiešame ručne alebo v mixéri.

Všetky tri nátierky sú vhodné aj pre celiakov, vegánov a vegeteriánov!

(tot)

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/co-na-tanier, menuAlias = co-na-tanier, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
05. jún 2023 18:06