Jedna z funkcií kože je funkcia ochranná. Zabezpečuje integritu organizmu. Narušenie kožného krytu mení funkciu kože ako ochrannej bariéry.
Nehojace sa rany
Každá nehojaca sa rana je skôr či neskôr kontaminovaná baktériami z okolitého prostredia. Hojenie rany je fyziologický proces, pri ktorom dochádza k obnove narušenej tkanivovej a kožnej integrity. V terapeutickej praxi sa rozoznáva primárne, sekundárne a terciárne hojenie rany.
Kvalitu tkanivovej obnovy a intenzitu zápalovej reakcie ovplyvňujú systémové a lokálne faktory. K lokálnym faktorom sa radí: lokalizácia rany, mechanizmus poškodenia, jej hĺbka a veľkosť, spodina a okraje rany. Medzi systémové faktory patrí pohlavie, vek, zápalové ochorenie spojivového tkaniva. Ďalšími faktormi sú zlyhanie pečene či obličiek, kardiovaskulárne ochorenia, pľúcne ochorenia a pod.
Hojenie rán rozdeľujeme do troch fáz:
- zápalová
- granulačná
- epitelizačná
Psychologické faktory
Hojenie ovplyvňujú aj psychologické faktory medzi ktoré sa radí stres, motivácia, strach z recidívy, sociálna izolácia, narušená kvalita života, stav imunity ako aj stravovacie návyky, požívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy, inkontinencia, narušené zmyslové vnímanie a iné
Celý proces hojenia ovplyvňuje starostlivosť a ošetrovanie rany. Hlavnými patogenetickými faktormi diabetickej ulcerácie sú diabetická neuropatia, ischemická choroba dolných končatín, infekcia, trauma, ďalej sociálne a ekonomické faktory.
Lokalizované poškodenie kože a hlbších podkožných štruktúr obyčajne vzniká nad kožnými výčnelkami v dôsledku pôsobenia tlaku a trenia. Dekubity môžu vzniknúť veľmi rýchlo pričom ich príčina vzniku pretrváva dlhšie obdobie. Sekundárne hojenie dekubitov je často zdĺhavé a radí sa medzi typické nehojace sa rany.
Hlavné príčiny poranení nôh:
- nevhodná obuv
- chodenie naboso
- pády a úrazy
- predmety vnútri obuvi
- biomechanické poruchy – znížená pohyblivosť kĺbov
- zmena biomechaniky chôdze
- vrodené alebo získané deformity nôh
- osteoartropatia
- hyperkeratózy
Prevencia
Základom prevencie syndrómu diabetickej nohy je včasná návšteva odborníka. Pacient prichádza na vyšetrenie až keď už existujú symptómy svedčiace o syndróme diabetickej nohy. Vo väčšine prípadov to vedie k chirurgickému výkonu a nie raz až k amputácii. Dôvodom neskorej návštevy lekára je práve diabetická neuropatia (strata citlivosti chodidiel). Pacienti s diabetickou neuropatiou necítia ani bolesť.
Edukácia
Pacient s diabetes mellitus by mal byť správne a pravidelné edukovaný. Do edukačného programu by mal byť zahrnutý aj rodinný príslušník, žijúci s pacientom v jednej domácnosti alebo najbližšia osoba pacienta.
Edukáciu so zameraním na ošetrenie nechtov nôh a chodidiel, na správny výber ortopedickej obuvi, vložky do topánok, korekčných prvkov dokáže dnes poskytnúť odborný pedikér s vyšším vzdelaním/podológ.
Podologická starostlivosť
Pacient s diabetickou neuropatiou by mal odbornú pedikúru zahrnúť do služieb starostlivosti o svoje telo. Pri výbere je vhodné zamerať sa na pracoviská kde sa vykonáva suchá prístrojová pedikúra za pomoci vysokootáčkových podologických prístrojov so zdravotníckym atestom s diamantovými frézami. Takéto strediská pripomínajú už skôr ambulancie a odborný pedikér má špecializáciu napríklad aj na orthonyxiu (ošetrenie zarastených nechtov za pomoci individuálnych špôn), protetiku (náhrada časti nechtovej platničky protetickým materiálom), ošetrenie ragád/prasklín a podobne.
Malé príčiny...
Aj malý defekt na chodidle môže spôsobiť veľké problémy. Pacient s diabetes mellitus môže amputáciou časti chodidla alebo dolnej končatiny upadnúť do depresií, stratiť záujem o okolitý svet, utiahnuť sa do svojho sveta, cítiť sa menejcenný, podľahnúť k užívaniu návykových látok. To negatívne vplýva aj na kvalitu života rodinného príslušníka žijúceho s pacientom v jednej domácnosti. Láska, spoločné ciele, koníčky, motivácia ... To všetko môže uľahčiť život človeka s diabetes mellitus. Je to najmä o spolupráci a vzájomnej podpore.
Zuzana Myšíková Černá