Že sa vám rozbúši srdce po námahe alebo keď vidíte niekoho, koho máte radi, je normálne. Keď ale srdce príliš búši bez dôvodu, môže sa snažiť dohnať spomalené tempo spôsobené práve srdcovým zlyhaním a začať enormne pumpovať krv, ktorá sa v tele nahromadila. My potom cítime búšenie, ktoré nezodpovedá prežívanej situácii.pxhere.com
StoryEditor

Pacientom s vysokým tlakom po novom lieky predpíše všeobecný lekár

14.02.2019, 11:56
Autor:
TASRTASR
Pacientom s vysokým krvným tlakom sa zjednoduší život. Od februára totiž môžu predpisovať lieky na artériovú hypertenziu aj všeobecní lekári. Možnosťou predpisovania liekov všeobecným lekárom sa ušetria čas, financie aj stres pri zháňaní platného receptu. Informovala hlavná odborníčka mnisterstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová. Artériová hypertenzia je medzi dospelými Slovákmi častým ochorením.Doterajšia situácia s preskripčnými opatreniami komplikovala život lekárom aj pacientom. Kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva  zrušila preskripčné obmedzenia na všetky lieky na liečbu vysokého tlaku, okrem jedného – urapidilu - ešte v októbri minulého roka. Väčšinu liekov mohli predpisovať lekári aj doteraz. Niektoré lieky však mali obmedzenia. ,,Mohol ich naordinovať len špecialista internista alebo kardiológ, ktorého potom musel pacient navštevovať každých šesť mesiacov, aby dostal odporučenie na predpis liekov na ďalších šesť mesiacov," uviedla Bendová.

Podľa jej slov do ambulancií špecialistov tak prichádzali s vysokým krvným tlakom aj nekomplikovaní pacienti, o ktorých sa vedeli postarať aj všeobecní lekári. Tento krok Bendová označila ako "vyvrcholenie" desaťročného úsilia všeobecných lekárov, ktorí argumentovali na tému odborne, no bezúspešne.

"Ide o významný benefit, pretože pacient môže všetko vybaviť už u obvodného lekára. Zároveň lekárom prvého kontaktu opäť posilňujeme kompetencie, čím sa opäť zvyšuje atraktívnosť tohto povolania," povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). K pôvodnej skupine pribudlo ďalších 14 liečiv v rôznych baleniach. Podľa šéfky rezortu tak ide o ďalší z krokov ministerstva v prospech pacientov.

Všeobecný lekár je pre pacienta dostupnejší časovo aj geograficky. "Ani pacienti, ani ich rodinní príslušníci, ktorí často, najmä v prípade starších pacientov, preberajú vybavovanie pravidelných odporúčaní, nebudú musieť cestovať na odborné vyšetrenia neraz aj mimo miesta svojho bydliska, tráviť dlhé hodiny v čakárňach špecialistov, vymeškávať z práce," spresnila.

Artériová hypertenzia je medzi dospelými Slovákmi častým ochorením. Na vysoký krvný tlak trpí viac ako tretina dospelých Slovákov, predpokladá sa že len polovica z nich sa lieči. Výskyt ochorenia stúpa s rastúcim vekom a vo veku nad 70 rokov. Vo vyspelých krajinách sa dožije hypertenzie až 90 percent obyvateľov, ak žijú dostatočne dlho.

Hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo očakáva, že ambulancie špecialistov budú plniť pacienti, ktorí to skutočne potrebujú, a všeobecní lekári sa zasa zodpovedne postarajú o menej komplikovaných pacientov s hypertenziou. Ako Bendová uzatvorila, verí, že takýto krok ocenia obe strany.

menuLevel = 1, menuRoute = dia, menuAlias = dia, menuRouteLevel0 = dia, homepage = true
04. jún 2023 20:16