Zahreje nás čaj, rum vynechajte
Vhodný je zázvorový čaj alebo čaj z jablkových šupiek so škoricou. Menej vhodný je čierny alebo zelený čaj, ktoré ochladzujú a sú vhodné do pitného režimu v lete. Teraz máme chladnú jeseň a potrebujeme telo zahriať. Nie rumom v čaji, ale čajmi, ktoré nám ponúka príroda.
Každý nápoj pijeme príjemne teplý. Citrón pridávame do čaju, keď už je mierne vychladený, vhodný na pitie, aby sme vitamín C z citróna nezničili. Nápoje nepijeme studené a minerálnym sýteným vodám sa radšej vyhnime. Môžu spôsobiť plynatosť a nie každá minerálna voda je vhodná pre všetkých. Niekto môže mať problém s vysokým tlakom alebo so žlčníkom, s obličkami a podobne.
Rekapitulácia stolových a minerálnych nápojov nám možno pomôže pri našich problémoch. Minerálne vody nemáme piť denne pre ich vyšší obsah minerálov. Niekedy pomôžu pri trávení, pálení záhy, odvodniť, ale tiež pri metabolizme sacharidov a na podporu funkcie pankreasu pre obsah horčíka, sodíka, vápnika, chrómu, zinku a pod. Sýtené minerálne vody môžu zvýšiť plynatosť a kyslosť žalúdka. Preto všetko s mierou a nech nie sú minerálne stolové vody naším jediným pitným režimom.
Nekontrolované pitie liečivej stolovej vody môže narušiť rovnováhu vody a soli a potom už nepomáha, ale škodí. Aj teplota nápoja môže spôsobiť problém. Nie každá tekutá potravina patrí do pitného režimu. Napr. polievka a mlieko sú jedlá, káva odvodňuje, tak pri jej pití je potrebné príjem vody doplniť.
Náhrada kávy, ako sú melta alebo cigória z koreňa čakanky, neobsahujú kofeín, ale obsahujú inulín, rozpustnú vlákninu, ktorá priaznivo pomáha aj diabetikovi. Keďže neobsahuje kofeín, neodvodňuje a nezvyšuje krvný tlak.
Spoliehať sa len na minerálnu vodu, že pomôže upraviť glykémiu pri cukrovke, by bolo nesprávne. Len primeraná liečba, správna strava a pohyb zabezpečia dobrú glykémiu, o ktorú nám pri cukrovke ide. Ale niektoré minerálne vody dodajú do tela minerály, ktoré je potrebné pri cukrovke doplniť. Napr. chróm, ktorý normalizuje glukózový metabolizmus a pomáha udržať hladinu cukru v krvi.
Posilňuje účinok inzulínu, ale má aj vplyv na metabolizmus tukov a je nápomocný pri chudnutí. Keďže stres je nepriateľom dobrej glykémie, chróm pomáha proti stresu, a to je jeho ďalšia prednosť. Aby sa v tele správne využil, potrebné je dohliadnuť na správny pomer chrómu a zinku. Zinok pomáha aj pri hojení rán, zrakovej ostrosti a pri ateroskleróze.
Ktorú minerálnu alebo stolovú vodu si vybrať?
Vhodné sú Korytnica, Fatra, Budišská, Sulinka alebo Vincentka pre obsah chrómu a zinku pri cukrovke, chorobách srdca a tráviaceho traktu, ale aj keď chýba v tele vápnik. Fatra pomáha aj pri žlčových kameňoch, pálení záhy, ale potrebné je upozorniť na jej vysoký obsah sodíka, čo zasa nepomôže pri vysokom tlaku krvi a keď sa tvoria opuchy. Tiež sú diabetické komplikácie, ako sú choroby obličiek, kde je potrebné soľ obmedziť. Aj keď sú minerálne vody s liečivými účinkami, nemali by sme ich piť denne, keďže obsah minerálov v nich je privysoký. Nevhodné sú sýtené, lebo môžu zvýšiť plynatosť a tá spôsobí problém tiež. Najlepšie je ich piť v izbovej teplote a nesýtené.
Vhodná je pre diabetika aj Koruna alebo Kláštorná voda. Osviežia, doplnia minerálne látky a tiež pitný režim. Keď hladina cukru v krvi občas prekročí obličkový prah a cukor odchádza močom, telo sa zbavuje súčasne močením nielen vody. Vtedy je potrebné viac piť, aby sme straty vody nahradili a predišli dehydratácii. Ideálne je piť bylinkový, zelený, mätový čaj alebo vodu ochutenú citrónom, bez cukru. Diabetik by sa mal venovať prevencii a stravu si upraviť tak, aby sa do podobnej situácie nedostal. Preto jeho strava by mala mať primeraný obsah sacharidov, ktoré sú vyčíslené na SJ a prispôsobené liečbe. Treba prijímať sacharidy s nízkym glykemickým indexom, s obsahom vlákniny, ktoré pomalšie zvyšujú glykémiu a tiež ho zasýtia na dlhší čas. Jesť pravidelne zeleninu, surovú ako šalát a dochutenú citrónom alebo jablčným octom. Uvarenú alebo sparenú, ale v každom prípade konzumáciou zeleniny si diabetik glykémiu nepokazí, keď v porcii nezje viac ako 200 g (okrem započítateľnej zeleniny).
Mária Štefáková
diétna sestra, Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa