StoryEditor

Slovákom novoročné predsavzatia nevydržia, ukazuje prieskum

02.01.2019, 11:43
Autor:
(dia)(dia)
Najčastejšími predsavzatiami sú začať chudnúť, zdravo jesť, menej sa stresovať či viac športovať. Väčšina ich však nedodrží. Ukazuje prieskum, ktorý realizovala agentúra STEM/MARK.

 Pre takmer polovicu Slovákov sú predsavzatia dôležité na realizáciu dlhodobých plánov. Viac ako polovica Slovákov predsavzatia väčšinou nedodrží (51,8%) a až štvrtina opýtaných dokonca priznáva, že im predsavzatia vydržia iba pár dní. V oboch prípadoch slabú vôľu priznávajú častejšie ženy. Medzi predsavzatia, ktoré Slováci najrýchlejšie vzdajú, patrí snaha prestať fajčiť. Predsavzatia sa obvykle týkajú zdravšieho životného štýlu - prevažuje túžba začať chudnúť a jesť zdravo, mať menej stresu a viac športovať, to sú tiež najčastejšie predsavzatia roka 2019.

 Prečo ľudia často predsavzatia nedodržia, aspoň tie, týkajúce sa zdravotného štýlu? „Novoročné predsavzatia väčšinou nevychádzajú, pretože ich ľudia neberú vážne. Nemajú tiež silnú motiváciu a dávajú si nereálne ciele, ako napríklad schudnem 10 kg za mesiac," myslí si Zuzana Bohátová, nutričná poradkyňa s tým, že pomôcť s motiváciou môže napríklad rodina a priatelia, prípadne renomovaný odborník.

 

GRAF prieskum novoročné predsavzatia GRAF prieskum novoročné predsavzatia naturhouse

Tento rok chcú Slováci najmä schudnúť

 Tento rok si plánuje dať predsavzatia 43% ľudí, častejšie ženy a ide predovšetkým o oblasť životného štýlu. V roku 2019 chcú Slovenky aj Slováci najčastejšie začať chudnúť (43,8%), zdravšie sa stravovať (37,8%), menej sa stresovať (31,8%) a športovať. Tento rok chcú zarobiť aj viac peňazí.

GRAF- prieskum - načastejšie predsavzatia 2019 GRAF- prieskum - načastejšie predsavzatia 2019 naturhouse

 Muži chcú častejšie prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu či viac sa venovať rodine (29,2%). Ženy chcú najčastejšie schudnúť (62,8%), dodržiavať pitný režim (31,1%) a menej sa stresovať (47%). Respondenti v produktívnom veku by chceli vylepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viac sa venovať rodine. Mladá generácia Slovákov si častejšie plánuje nájsť partnera (22,3%), viac športovať (53,2%) a viac dodržiavať spánok (26,6%).

  

Cez Vianoce priberieme aj päť kilogramov

Ako je to s vianočným prejedaním? K zvýšenej konzumácii jedla a pitia v období Vianoc sa priznávajú štyri pätiny oslovených (81%). Častejšie muži a mladšie generácie, tá ju však väčšinou zvláda bez zdravotných problémov. Zdravotné komplikácie spôsobené prejedaním nemalo nikdy 53% respondentov a 8% má problémy každé Vianoce. Sú to skôr muži v stredných rokoch.

„Priemerne Slováci cez Vianoce priberú dve až päť kilogramov a trvá im potom aj niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť. Nie náhodou je potreba schudnúť jedným z najčastejších predsavzatí," potvrdzuje Bohátová.

GRAF - prieskum, vianočné prejedanie sa GRAF - prieskum, vianočné prejedanie sa naturhouse

​Od výživového poradcu by si nechala poradiť viac ako polovica Slovákov. Skúsenosť s poradcom má však len 15% z nich. V oboch prípadoch ide najčastejšie o ženy. Výživového poradcu skôr odmietajú muži. Častejšie tiež nemajú s poradcom žiadne skúsenosti. Najčastejším dôvodom pre návštevu výživového poradcu by bola možnosť poradiť sa s odborníkom (63%), dobré skúsenosti známych či predchádzajúca pozitívna skúsenosť.

  Internetový prieskum v prvej polovici decembra realizovala agentúra STEM/MARK, ktorá oslovila vyše 504 respondentov vo veku 15 až 59 rokov. Zadávateľom je sieť výživových poradní NATURHOUSE.

Novoročné predsavzatia si podľa prieskumu niekedy dali tri štvrtiny ľudí, častejšie ženy, mladšie ročníky a vysokoškolsky vzdelaní. Za dôležité ho považuje približne polovica respondentov. Práve tí si predsavzatia plánujú dať aj tento rok.

 

menuLevel = 1, menuRoute = dia, menuAlias = dia, menuRouteLevel0 = dia, homepage = true
29. máj 2023 01:46