Práceneschopnosť, PNStockExpert
StoryEditor

Lekárska pohotovosť cez sviatky? Pozor na uznanie péenky

22.12.2018, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Ak poistenci Sociálnej poisťovne počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov navštívia ambulanciu pohotovostnej služby a ich zdravotný stav si vyžiada dočasnú pracovnú neschopnosť, mali by pamätať na to, že o tzv. péenke rozhoduje všeobecný lekár alebo lekár – gynekológ, ak ide o ambulantnú starostlivosť, alebo lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti, ak ide o ústavnú starostlivosť.

,,Spätne môže príslušný lekár poistenca uznať za dočasne práceneschopného najviac tri kalendárne dni, ak mu predloží lekársky nález zubno-lekárskej pohotovostnej služby, ambulantnej pohotovostnej služby alebo ústavnej pohotovostnej služby," uvádza sociálna poisťovňa.

Ak poistenec nie je hospitalizovaný, s nálezom z pohotovosti musí čo najskôr navštíviť ambulanciu všeobecného lekára alebo lekára – gynekológa, ktorý ho na jeho základe uzná za dočasne práceneschopného a vydá o tom potvrdenie na päťdielnom tlačive.

Ak dočasnú práceneschopnosť nepotvrdí príslušný lekár, ak nebude uznaná odo dňa zistenia choroby alebo ak bude potvrdená viac ako tri dni spätne, Sociálna poisťovňa vznik dočasnej péenky došetrí v súlade so zákonom.

menuLevel = 1, menuRoute = dia, menuAlias = dia, menuRouteLevel0 = dia, homepage = true
06. jún 2023 05:15