Rozpustná vláknina obmedzuje vstrebávanie LDL cholesterolu do krvi. Nájdete ju trebárs v ovsenej múke alebo ovsených otrubách, a tiež v jačmeni, fazuli, jablkách, hruškách a sušených slivkách. Potrebnú dennú dávku vlákniny vám dodá napríklad 1,5 šálky ovsenej kaše doplnenej o banán.Flickr
StoryEditor

Vyšší príjem vlákniny má pozitívny vplyv na hladinu cukru

10.10.2018, 07:01
Autor:
(dia)(dia)
Zdravotný význam potravinovej vlákniny bol zaznamenaný v 70-tych rokoch minulého storočia na základe porovnania zhoršeného zdravotného stavu obyvateľov vyspelých krajín s obyvateľmi rozvojových krajín, u ktorých prevládala potrava s vyšším obsahom potravinovej vlákniny. Išlo o výskyt niektorých civilizačných ochorení, ako je obezita, cukrovka, chronická zápcha, rakovina, ischemická choroba srdca .

Výskumný ústav potravinársky uvádza, že podľa súčasných poznatkov potravinová vláknina, hlavne jej rozpustné zložky, pri prechode tráviacim traktom napučiavajú. Vzniknutá rôsolovitá hmota má vysokú schopnosť viazať vodu. Vzniká pocit nasýtenia a potrava tiež ľahšie prechádza tráviacim traktom.

 ,,Rozpustné zložky potravinovej vlákniny môžu viazať mastné kyseliny, žlčové kyseliny a steroly a tým znižovať ich vstrebávanie a následne tvorbu LDL cholesterolu,“ uvádza ústav.

 Výsledky doterajších štúdií potvrdili priaznivý vplyv niektorých látok potravinovej vlákniny na hladinu cholesterolu, ale nepreukázali výrazný vplyv. Ide najmä o pektín (ovocie a zelenina), vlákninu strukovín a ovsených produktov. Celkovo treba uviesť, že účinok sa dosiahne až po dennej konzumácii veľkého množstva potravinovej vlákniny. 

 Vláknina môže znížiť i riziko vzniku žlčových kameňov a nádorov hrubého čreva. Fermentované zložky potravinovej vlákniny zvyšujú mikrobiálnu hmotu v hrubom čreve, čo napomáha zosilniť sťahy jeho stien. Menia jeho mikroflóru v prospech baktérií, ktoré priaznivo ovplyvňujú imunitu organizmu a potláčajú vznikajúce problémy po užívaní antibiotík. 

Potraviny s vyšším obsahom potravinovej vlákniny mávajú často nižší obsah tuku a energie.

 

Potravinová vláknina nie je stavebnou látkou, poskytuje veľmi malé množstvo energie, napriek tomu má mnohé priaznivé účinky na ľudský organizmus, hlavne:

 • urýchľuje prechod trávenej potravy, takže stena čreva je kratšie vystavená pôsobeniu prípadných škodlivých zložiek potravy (zriedkavejší výskyt zhubných nádorov hrubého čreva, prsníka, prostaty),
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi, jedného z hlavných rizikových faktorov srdcovo- cievnych chorôb,
 • pomáha bojovať proti obezite, má využitie pri redukčných diétach, viaže vodu, tým sa jej objem zväčšuje a vyvoláva pocit sýtosti,
 • pomáha diabetikom udržať si stabilnejšie hladiny cukru,
 • je účinným prostriedkom pre ľudí trpiacich na zápchu a hemoroidy, ale aj žlčníkové ťažkosti,
 • znižuje riziko vstrebávania rôznych látok z čreva a tým môže v mnohých prípadoch znižovať riziko prívodu nežiaducich látok. Na druhej strane však musíme s týmto javom počítať i pri vstrebávaní látok pre organizmus dôležitých.

 

Ľudia, ktorí konzumujú najmä rastlinnú stravu, by mali venovať pozornosť dostatočnému príjmu minerálnych látok, najmä železa, zinku, horčíka, vápnika a i. 

 Strava s vysokým obsahom vlákniny u niektorých jedincov môže tiež spôsobiť nafukovanie, bolesti brucha a hnačky. Tieto ťažkosti bývajú väčšinou prechodné a objavujú sa na začiatku diéty s vyšším obsahom vlákniny. Postupne ustupujú. 

 

 Hlavným zdrojom vo vode nerozpustnej vlákniny sú najmä:

 • obilniny, celozrnné pekárske výrobky – chlieb, pečivo, cestoviny, ovsené vločky a pod.
 • šupky z jabĺk, hrušiek, hrozna, zemiakov a pod.

 

Hlavným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny je:

 • ovocie a zelenina (citrusové plody, banány, jablká, hrušky, ríbezle, šípky, kôpor, mrkva, kapusta a i.
 • fazuľa a bôb, ovos, jačmeň
 • semená ľanu, chalúh, morské riasy a huby, vrátane hlivy ustricovej
 • ostatné strukoviny, hrach, sója, šošovica a dnes už menej konzumovaný cícer
 • orechy, mak a sušené ovocie

 

Vláknina z rôznych zdrojov však nemá rovnaké zloženie, ani jej obsah nie je rovnaký. Niektoré potraviny obsahujú veľké množstvo vlákniny, nie vždy však v podobe pre človeka využiteľnej. Ide napr. o zrniečka z niektorých druhov ovocia (hrozno, egreše, ríbezle a i.).

Všeobecne je známe, že dnešná generácia obyvateľov väčšiny vyspelých krajín prijíma v potrave menej vlákniny, ako predchádzajúca, u ktorej bol podiel priemyselne pripravovaných potravín menší a konzumovalo sa viac potravín v surovom stave. 

Výskumný ústav potravinársky

menuLevel = 1, menuRoute = dia, menuAlias = dia, menuRouteLevel0 = dia, homepage = true
04. október 2023 07:51