StoryEditor

Pokožka diabetika si vyžaduje dobrú starostlivosť

03.07.2018, 21:02
Autor:
HNHN
Máte suchú pokožku? Natierate sa, ošetrujete suché miesta? Diabetici by si možno viac ako ktokoľvek iný mali pokožku starostlivo ošetrovať a venovať jej pozornosť. Všímať si akékoľvek zmeny, porušenie kože či iné abnormality.

V dôsledku diabetickej neuropatie – postihnutia nervových zakončení a následných cievnych abnormalít vznikajú totiž diabetikom na koži rôzne zmeny. Koža má tendenciu sa vysúšať, infikovať sa  a infekcie majú aj ťažší priebeh.

„Ošupovanie a tvorba mikroskopických aj makroskopických prasklín narúšajú integritu kožného povrchu a tieto miesta sa stávajú potenciálnou vstupnou bránou pre vyvolávateľov rôznych infekcií. Problém zvyšuje periférna neuropatia s následnou poruchou regulácie produkcie potu a mazu. Znížená elasticita kože tiež vedie k ľahšej zraniteľnosti kožného povrchu,“ hovorí profesorka Mária Šimaljaková, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN Bratislava. Premasťovanie a zvlhčovanie pokožky však neodstraňuje základný problém, preto je v rámci prevencie nevyhnutná pravidelná kontrola kožného povrchu. „Následkom zle kompenzovanej cukrovky môžu zmeny pokožky nielen na tele, ale predovšetkým na okrajových častiach tela, ako sú nos, uši, prsty na nohách, riziku tzv. syndrómu diabetickej nohy. Postihnutie drobných ciev a ateroskleróza vedú k viditeľným zmenám kvality kože. Koža nadobúda voskový charakter, je stenčená, suchá a pre nedostatočnú výživu sa redukuje rast ochlpenia,“ vysvetľuje profesorka MUDr. Mária Šimaljaková.

Vyprahnutá pokožka

Že sa koža s pribúdajúcim vekom vysúša, je fyziologický proces. Diabetici často bojujú s vysušenou kožou najmä na predlaktiach, nohách a na predkoleniach. Kožní lekári pacientom s cukrovkou a problémami so suchou kožou odporúčajú vyhýbať sa ošetrovaniu pokožky prípravkami obsahujúcimi alkohol, rovnako nevhodné sú vysoké koncentrácie kyseliny salicylovej alebo urey. Na pravidelné zvlhčovanie pokožky sú najvhodnejšie prípravky s obsahom kyseliny mliečnej do 10 % a s obsahom urey od 2 do 4 %. Premasťovanie a prevlhčovanie pokožky však neodstraňuje základný problém, preto je v rámci prevencie nevyhnutná pravidelná kontrola kožného povrchu.

Kožné zmeny

Takéto problémy trápia najmä diabetikov, ktorí mávajú často vysoké hladiny krvného cukru alebo sa nedostatočne liečia. Ďalším príznakom zle kompenzovaného diabetu je svrbenie, postihujúce celý povrch kože. Cukrovkou poškodené motorické periférne nervy majú za následok obmedzenie pohyblivosti prstov nôh a vznik kladivkovitých prstov.

„Senzitívna polyneuropatia pre zníženú hladinu bolesti vedie k poškodeniu tkaniva s pomaly vznikajúcim vredom v mieste tlaku a s následným rizikom vzniku infekcie. Senzorické abnormality, ako pocit pálenia, brnenia, zníženej citlivosti, bolestivosti a nepokojných nôh v noci, upozorňujú na diabetickú neuropatiu. K uvedeným ortopedickým zmenám sa pridružujú prejavy vznikajúce nadmerným tlakom na kožu, akými sú mozole, otlaky a pľuzgiere,“ dopĺňa odborníčka.

Vo všetkých týchto prípadoch treba nohám venovať zvýšenú starostlivosť a postihnuté miesta ošetriť antiseptickými prípravkami. Tak možno najefektívnejšie zabrániť  sekundárnej infekcii. Keďže typickým prejavom diabetu je aj veľmi zlé hojenie rán, je takéto opatrenie na mieste. Rany a poranenia na pokožke, predovšetkým na chodidlách a nohách, sa diabetikom nielen zle hoja, ale aj ľahko infikujú. Dokonca aj z malého škrabnutia sa môže vyvinúť gangréna. Takýto až fatálny stav sa pritom týka asi štyroch až desiatich percent diabetikov, ktorí sú potom priamo ohrození amputáciou časti postihnutej nohy. Ak nezaberá konzervatívna liečba, takémuto riešeniu sa nevyhne asi percento zo všetkých diabetikov na Slovensku.

Plesne sú pohroma

Pre dobre edukovaných diabetikov predstavujú strašiaka plesňové infekcie. Vedia totiž, že v porovnaní so zdravými ľuďmi je omnoho zložitejšie zbaviť sa ich. Aj tu, v dôsledku zmien na koži platí, že akákoľvek infekcia sa hojí ťažšie a liečba trvá dlhšie. Pritom infikovať sa možno priamo, z človeka na človeka prostredníctvom šupiniek z kože a kúskami nechtov alebo nepriamo, prostredníctvom kontaminovaných predmetov. Okrem plesní ohrozujú diabetikov aj baktériové infekcie.

Profesorka Šimaljaková konštatuje: „Mykotické infekcie sa najčastejšie začínajú medzi prstami nôh. Koža začervenie, ošupuje sa, tvoria sa bolestivé praskliny a svrbí. Takto narušená koža je často vstupnou bránou pre bakteriálne infekcie, najmä pre erysipelas – ružu, čo je infekcia streptokokmi.“ Plesňové infekcie veľmi často prechádzajú z kože na nechty. Štúdie udávajú, že 35 % pacientov s cukrovkou má nechty postihnuté mykotickou infekciou. A ako rozoznať, že ide o plesňovú infekciu? Nechty sa odlučujú z voľného konca od nechtového lôžka, pod nechtovou platničkou sa tvoria nánosy odlučujúcich sa buniek. Farba nechtu sa mení na žltú. Postupne sa celý necht môže rozrušiť a odlúčiť.

Baktériové infekcie

Pacienti s diabetom nimi trpia niekoľkonásobne častejšie ako bežná populácia. Najčastejšie sú infekciou postihnuté vlasové folikuly, čím viac trpia muži. Ochorenie podporuje obezita, znížená odolnosť v dôsledku metabolických porúch, infekcia často vzniká v kožných záhyboch, na miestach, ktoré sú zaparené, napríklad pod prsiami. V okolí vyústenia vlasu sa vytvorí zápal a hnisavý pľuzgierik. Ak sa ochorenie nelieči, zvykne sa chronicky opakovať. Pri rozsiahlom náleze sa podávajú antibiotiká. Aplikujú sa tiež lokálne spolu s antiseptikami.

Podľa odborníčky sa ochorenie môže vyskytnúť kdekoľvek na tele s výnimkou dlaní a stupají. V ťažších prípadoch sa môžu zduriť aj lymfatické uzliny. Keď sa infekcia šíri do hĺbky vlasových folikulov, vytvorí sa zápalový uzol – furunkul. Vyvolávateľom ochorenia je stafylokok, častejšie postihuje práve pacientov s diabetom, napríklad na horných aj dolných končatinách, ale aj na šiji a tvári. S postupujúcim zápalom sa vytvára absces. Ak sa ochorenie stane chronickým, a pacientovi sa vytvárajú stále nové a nové ložiská, môže to poukazovať na nediagnostikovaný, resp. zle kompenzovaný diabetes. Nevyhnutné je kompenzovať diabetes.

Reakcie kože na liečbu diabetu

Asi to netreba špeciálne zdôrazňovať, a diabetici to aj veľmi dobre poznajú – cukrovka sa spája s celým radom pridružených ochorení, na ktoré treba užívať veľké množstvo rozmanitých liekov. Každý z nich môže potenciálne vyvolať nežiaducu alergickú reakciu. Prejaviť sa môže vo forme žihľavky či výsevu svrbivých vyrážok na celom tele. Pri užívaní perorálnych antidiabetík môže tiež dôjsť k fotosenzitivnym alebo k fototoxickým reakciám. Potvrdia ich alergické a fotoalergické testy.

Opatrnosť je na mieste

Diabetik by si svoju pokožku, predovšetkým pokožku na nohách a chodidlách, mal kontrolovať denne. Najmä preto, že je suchá, menej elastická a zle prekrvená, ľahko na nej vznikajú trhlinky či praskliny. A ako sa tomu vyhnúť? Najlepšie denne premasťovať. A dobré tiež je poradiť sa s lekárnikom, aké ošetrovacie prípravky sú najvhodnejšie. Pozor treba dávať aj na poranenie pri strihaní nechtov, zastrihávať ich rovno, najlepšie klieštikmi. Pokiaľ ide o zmeny na koži, ich včasné rozpoznanie, prípadne odhalenie zatiaľ skrytého ochorenia na diabetes môže byť prevenciou ťažších komplikácií. Koža si totiž nielen dobre pamätá, ale aj mnohé prezradí. Typické prejavy môžu totiž dopredu upozorniť na možný nediagnostikovaný diabetes.

Jana Matisová

menuLevel = 1, menuRoute = dia, menuAlias = dia, menuRouteLevel0 = dia, homepage = true
01. jún 2023 08:34