Apple Watch – najočakávanejšie hodinky
StoryEditor

Kontinuálne meranie glykémie

19.01.2018, 16:44
Autor:
HNHN
Diabetes 1. typu sa niekedy prirovnáva k jazde autom. Nečakane sme sa v ňom jedného dňa ocitli a zatiaľ sa z neho nedokážeme dostať.

Cestujeme akoby v tme, 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Na deň máme niekoľko prúžkov na meranie glykémie, čo by sa dalo prirovnať k niekoľkým bliknutiam svetlami. Našťastie existuje spôsob ako rozsvietiť svetlá – použiť kontinuálne meranie glykémie (anglicky Continuous Glucose Monitoring, ďalej len CGM). Vďaka tomuto rozsvieteniu dokážeme oveľa lepšie reagovať na každodenné situácie a riadiť svoju liečbu tak, aby sme sa vyhli nástrahám našej diagnózy.

Ako to funguje

CGM pozostáva z troch častí – zo senzora, vysielača a prijímača. Senzor tvorí drobná elektróda, ktorá sa zavádza pod kožu. Glykémia sa nemeria priamo z krvi, ale z podkožnej tekutiny. Elektródu pokrýva enzým. Pri styku s molekulami glukózy dochádza k chemickej reakcii, pri ktorej vzniká elektrický signál [1]. Ten sa digitalizuje a vysielač posiela dáta do prijímača. Prijímač zobrazí hodnotu glykémie.

Možnosti

Na Slovensku sa bežne používajú senzory od firiem Medtronic a Dexcom. Viacero slovenských diabetikov si obľúbilo na Slovensku zatiaľ nedostupný senzor Freestyle Libre od firmy Abbott. Systémy sa líšia spôsobom aplikácie, výdržou, spôsobom kalibrácie a cenou. V nasledujúcej tabuľke sa nachádza prehľad základných parametrov. Celkové náklady na prevádzku CGM pozostávajú aj z ceny príslušenstva, o ktorej sa dá informovať u jednotlivých distribútorov.

Výstrahy

Ak by sme spravili anketu medzi diabetikmi na inzulínovej liečbe o tom, čo má na ich život najhorší vplyv, na prvých priečkach by sa objavili hypoglykémie. CGM predpovedajú hroziacu hypoglykémiu a diabetik jej tak môže efektívne predchádzať. Podobne v prípade stúpajúcej glykémie dokáže skúsený diabetik výrazne zmierniť hyperglykémiu korekčnou dávkou.

Bazálne dávky

Či už diabetik používa inzulínové perá alebo pumpu, z niekoľkých nočných meraní je problematické určiť ako sa hýbala glykémia v noci. Softvér k CGM umožňuje zobrazenie štatistík, ktoré zjednodušujú správne nastavenie bazálnych dávok. Na rozdiel od bežných nočných meraní glukomerom, z grafu kontinuálneho merania glykémie možno vyčítať presný čas, od ktorého došlo k neželanému nárastu alebo poklesu glykémie.

Časovanie inzulínu a jedlo

Každý diabetik by mal vedieť ako rôzne jedlá vplývajú na jeho glykémie. Jedna hodnota glykémie jeden a pol až dve hodiny po jedle často nepostačuje na pochopenie vplyvu stravy. Vďaka priebehu glykémií sa dá oveľa jednoduchšie určiť časovanie inzulínu, vhodné dávkovanie a tiež zloženie stravy.

Na čo si dať pozor

Pri dôležitých rozhodnutiach sa nedá spoľahnúť na senzor a hodnotu glykémie je vhodné porovnať s nameranou hodnotou z glukomera. Hodnota z podkožného priestoru býva oproti hodnote z krvi oneskorená o 20 minút. Z tohoto dôvodu možno očakávať, pomerne veľké odchýlky pri prudkých zmenách glykémie. Ak sa senzor priľahne, dochádza k nepresným meraniam a nepravdivým výstrahám pred hypoglykémiami.

Preplácanie poisťovňami

Prvé CGM sa objavili na trhu už v roku 1999. Nejde teda o nepopísaný list papiera. Štúdia za štúdiou ukazujú efektivitu kontinuálneho merania. Vedci dokonca simulovali ekonomický dopad používania CGM a zistili, že investícia do CGM môže byť z dlhodobého hľadiska finačne výhodná.

Na Slovensku sa situácia výrazne zlepšila v októbri minulého roka. Navýšili sa množstvá senzorov preplácaných poisťovňami, čím sa stalo kontinuálne meranie dostupným pre vybrané skupiny diabetikov. Napriek pozitívnemu kroku vpred, množstvo diabetikov ostalo bez možnosti zlepšenia liečby pomocou CGM. Kategorizácia úplne obišla deti na inzulínových perách. Ak sú takéto deti napriek snahe zle kompenzované, diabetológ môže odporučiť prechod na inzulínovú pumpu.

Súčasné podmienky neumožňujú samotné CGM s podporou poisťovne, čím sa stáva táto možnosť pre mnohých pacientov nedostupnou. Skúsenosti odborníkov pritom ukazujú, že by často stačilo CGM, bez nutnosti prechodu na inzulínovú pumpu. Na výročnom stretnutí Európskej asociácie pre štúdium diabetu, 11. septembra 2017, bola prezentovaná dva roky trvajúca štúdia so 65 pacientmi, ktorá ukázala, že k výraznému zlepšeniu glykovaného hemoglobínu prišlo u pacientov pri nasadení CGM bez ohľadu na to, či používali inzulínovú pumpu.

Vyhraté nemajú ani detskí pacienti na inzulínových pumpách. Dovŕšením osemnásteho roku života stratia nárok na preplácanie senzorov, a tak sa dá očakávať negatívny dopad na ich kompenzáciu.

Budúcnosť

Vďaka postupnému zlepšovaniu technológií CGM možno čoraz viac automatizovať dávkovanie inzulínu pomocou inzulínovej pumpy. V USA firma Medtronic uviedla v tomto roku na trh pumpu 670G, ktorá dokáže nielen vypnúť dodávanie inzulínu, ale aj pridať dávky a podstatne lepšie tak regulovať glykémie. Podobný systém si dokážu technologickí nadšenci zostrojiť už teraz vďaka projektu OpenAPS.

Nemalé finančné prostriedky sa investujú do vývoja neinvazívnych spôsobov kontinuálneho merania glykémie. V čase písania tohto článku stále nie je jasné, kedy by mohla prísť takáto technológia na trh.

Ing. Lukáš Ondriga

menuLevel = 1, menuRoute = dia, menuAlias = dia, menuRouteLevel0 = dia, homepage = true
04. jún 2023 06:03