Akútne komplikácie cukrovky
Môžu sa vyskytnúť kedykoľvek po zistení cukrovky a môžu ohroziť život diabetika. Hrozia hlavne pri nedodržaní pravidelnej diéty, správneho užívania liekov a pohybových aktivít.
Môžu sa vyskytnúť kedykoľvek po zistení cukrovky a môžu ohroziť život diabetika. Hrozia hlavne pri nedodržaní pravidelnej diéty, správneho užívania liekov a pohybových aktivít.
Najväčší problém v prípade diabetickej neuropatie je jej včasné odhalenie, a to najmä preto, že polovica pacientov s touto diagnózou nepociťuje žiadne symptómy. Práve preto je dôležité sledovať aj maličkosti.
Technologické možnosti samokontroly v domácich podmienkach sa podstatne zlepšili. Dnes sú k dispozícii rôzne typy glukomerov, inzulínových púmp či senzorov umožňujúcich kontinuálne meranie glykémie a podobne.
Pravidelná edukácia pre pacientov s diabetom znamená dobrú kompenzáciu ochorenia, čo vedie k lepšej kvalite života.
Liečba inzulínom je veľmi často vnímaná ako strašiak. Niektorí pacienti, ktorí dlhodobo odmietajú liečbu svojho ochorenia inzulínom, majú oveľa ťažšiu cukrovku a nebezpečnú na vznik závažných komplikácií ako tí, čo si pichajú raz denne alebo aj niekoľkokrát denne inzulín a majú dobré parametre.
„Globálne pribúda počet diabetických pacientov už v útlom detskom veku a základným pilierom liečby cukrovky typu 1 a 2 je nepochybne strava,“ pripomína výživová špecialistka Mgr. Stanislava Balogová. Najdôležitejšie podľa nej je, aby správne vyvážený jedálniček zvládli pripraviť rodičia.
Počet diabetikov v SR sa za posledných dvadsať rokov výrazne zvýšil. K príčinám nárastu tohto ochorenia patria genetické faktory, nesprávny životný štýl, najmä nedostatok pohybu, nevhodná strava, stres a obezita. Až 8 z 10 prípadov diabetu 2. typu by bolo možné zabrániť zmenou životného štýlu. Aké sú ďalšie možnosti liečby?
Diabetes mellitus alebo cukrovka je porucha, pri ktorej telo nedokáže dobre hospodáriť s glukózou. Glukóza je chemicky jednoduchý cukor, obsiahnutý najmä v ovocí, preto sa mu hovorí aj hroznový cukor.
V dnešnej časti sa budeme venovať tomu, aké formy diabetickej neuropatie poznáme. Aj keď termín neuropatia sa najčastejšie používa na označenie postihnutia nervových zakončení dolných končatín, u diabetika môže mať iné prejavy vyplývajúce z postihnutia rozličných nervov v tele.
Cukrovka si nevyberá pacientov podľa veku, vyskytuje sa preto aj u mladých ľudí, ktorí si ešte len plánujú založiť rodinu. Názor, že tehotenstvo s cukrovkou predstavuje pre matku aj pre dieťa veľkú hrozbu a že cukrovka musí byť automaticky indikáciou pre prerušenie tehotenstva, je zastaraný. Jednoducho neplatí. Uvádza to MUDr. Peter Harbulák, PhD., vedúci lekár a garant centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV. (2. časť)
Historický prehľad aktivít u nás i v zahraničí. Je nutné začať prvým táborom pre deti s diabetom na svete, ktorý sa uskutočnil v roku 1925 v Spojených štátoch amerických.
Za liečebno-rekondičný pobyt možno považovať taký tábor, na ktorom sa zúčastní aspoň 35 detí či mladistvých s diabetom. Na takýto počet detí sú nutní dvaja lekári, pričom aspoň jeden z nich je atestovaný detský endokrinológ-diabetológ a má skúsenosti s prácou s deťmi s diabetom počas celého roka.
Aby mohli byť zrealizované všetky základné súčasti liečebného procesu, je nutné každého človeka s diabetom vzdelávať, vychovávať, vyučovať, presnejšie edukovať. A edukácia sa stala každodenným chlebíkom zdravotníkov, ktorých náplňou práce i života je starostlivosť o ľudí s cukrovkou.
Ochorenie jej zistili už ako dospelej. Projektová manažérka Denisa Faturová z Bratislavy mala 38 rokov, a tak ju lekári začali liečiť diétami a tabletkami, presne ako pri diabete druhého typu. Na chvíľu to pomohlo, ale vysoký cukor mala stále. Až v Prahe jej zistili, že má zvláštny typ diabetu prvého typu LADA. Žije s ním už sedem rokov.
Kontinuálne meranie glykémií (CGM) automaticky sleduje hladinu glukózy v krvi počas dňa aj noci. Tento systém zabezpečuje sledovanie hladiny cukru v priebehu celých dní v reálnom čase a umožňuje rozhodovanie, ako vyvážiť príjem jedla, fyzickú aktivitu a, samozrejme, účinný postup liečby.
Prečo najmä v zime? Lebo naše telo pociťuje chlad a je len prirodzené, že sa proti nemu bránime, a najčastejšie jedlom, aby sa telo zahrialo. Potom je len krôčik k tomu, že poľavíme a zjeme viac, ako sme chceli a mali. Radí Mária Štefáková, diétna sestra z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu Ľubochňa.