05.06.2021, 08:00

Experimentálna liečba potlačila diabetes 1. typu. Zatiaľ len v laboratóriu

Podľa štúdie vykonávanej pod vedením vedcov z Univerzity v Utahu dokáže experimentálna liečba u laboratórnych myší v podstate zvrátiť diabetes 1. typu. Injekcie liečebnej protilátky Ab-4 totiž pomáhajú premeniť bunky, ktoré strážia tvorbu glukózy, na bunky, ktoré tvoria inzulín.

Experimentálna liečba potlačila diabetes 1. typu. Zatiaľ len v laboratóriu
Zdroj: Dreamstime


„Tieto myši, ktoré doposiaľ potrebovali injekcie inzulínu, už žiadnu liečbu diabetu po aplikácii tejto protilátky nepotrebujú. Udržujú si normálnu hladinu glykémie i dlho po ukončení liečby,“ hovorí L. Holland, Ph.D., jeden z autorov štúdie.

Aj keď ide o veľmi sľubný výskum, je to podľa neho zatiaľ prvý krok z mnohých k určeniu toho, či bude tento spôsob liečby fungovať aj na ľudí s DM1. „Máme pred sebou ešte veľmi dlhú cestu,“ dodáva.

Bunky musia zvýšiť svoj počet

Hormóny glukagón a inzulín produkuje pankreas. Spoločne udržiavajú hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Avšak pri diabete 1. typu je tento proces narušený a imunitný systém napadá a ničí bunky produkujúce inzulín.

„Do chvíle, keď je ľudom diagnostikovaná cukrovka 1. typu, prídu asi o 90 percent buniek produkujúcich inzulín. Takže na to, aby človek dosiahol správnu reguláciu glykémie bez užívania inzulínu, musíte presvedčiť bunky v tele, aby zvýšili svoj počet,“ hovorí E. Danielle Dean, Ph.D., spoluautorka štúdie z Vanderbilt University Medical Center.

Aby zistili, či je to možné, Holland, Dean a ich kolegovia umelo privodili myšiam diabetes, čím došlo k odumretiu beta buniek produkujúcich inzulín v pankrease.

Keď bola týmto myšiam podaná ľudská monoklonálna protilátka s názvom Ab-4, ktorá blokuje glukagón v pečeni, ich hladina glykémie sa vrátila do normálu a obnovila sa i hladina cukru v krvi.


Vedci tiež zistili, že alfa bunky, ktoré za normálnych okolností produkujú glukagón, začali namiesto glukagónu tiež produkovať inzulín.

Liečba protilátkou Ab-4

Potom vedci skúmali neobézne diabetické myši. Pri nich dochádza k samovoľnému rozvoju diabetu, pretože ich príliš agresívny imunitný systém zabije inzulínové beta bunky.

Tento stav je veľmi podobný diabetu 1. typu u ľudí. Liečba protilátkou Ab-4 obnovila tvorbu inzulínu a regeneráciu veľkého množstva buniek produkujúcich inzulín v pankrease.


„Naša liečba chráni a obnovuje beta bunky produkujúce inzulín dokonca aj pri neustálej imunitnej reakcii. To je skutočne fascinujúce. Vyzerá to tak, že bunky imunitného systému nedokážu zabiť tieto nové beta bunky.“


Zdroj: healthcare.utah.edu, diastyl.cz