28.08.2015, 00:34

Nezačínajte chudnúť, ale schudnite

Zdá sa vám zvláštne spomínať soľ pri chudnutí?

Keď sa pozrieme bližšie, zistíme, že soľ je pre život nevyhnutným prvkom stravy a významne ovplyvňuje metabolizmus v tele. Kuchynskú soľ (NaCl) tvorí atóm sodíka a atóm chlóru. Sodík má v organizme nezastupiteľnú funkciu, ale iba v rozumnom množstve. Draslík plní významnú úlohu prenosu vzruchov vo svaloch a v nervoch a spôsobuje zadržiavanie tekutín vnútri buniek.


Základné látky organizmu
Na vzájomnej výmene sodíkových a draslíkových iónov je založená značná časť základných metabolických pochodov. Preto sodík spolu s draslíkom patrí medzi základné minerálne látky ľudského organizmu. Veľké nebezpečenstvo soli spočíva v tom, že zvyšuje absorpciu glukózy v tenkom čreve. Veľa sodíka a málo draslíka je ozajstná hrozba, pretože čím viac sodíka je v tenkom čreve, tým viac molekúl cukru sa naň viaže a následne sa absorbuje viac glukózy. Podobne, čím viac sacharidov zjeme, tým viac glukózy sa nachádza v tenkom čreve a absorbuje sa viac soli. Tento začarovaný kruh má závažné účinky na zdravie a následne aj na našu hmotnosť. Sodík má ešte jednu menej príjemnú vlastnosť – spôsobuje zadržiavanie vody v organizme, čo spôsobuje priberanie na váhe.


Zdroje soli v potravinách
Pri chudnutí by sme mali venovať zvýšenú pozornosť takzvaným skrytým zdrojom soli. Soľ sa nachádza v údeninách, v hotových jedlách, zemiakových lupienkoch, v solených arašidoch a podobne. Jedným z riešení je kardiosoľ, ktorá vďaka svojmu upravenému  pomeru sodíka a draslíka, potláča negatívne účinky sodíka, čím nám uľahčuje reguláciu hmotnosti. Navyše
obsahuje aj horčík a vápnik, takže napomáha udržiavať svalovú hmotu. Buď definitívne vylúčite soľ zo svojho jedálnička, alebo vyskúšate soliť kardiosoľou a vedome si budete regulovať svoju hmotnosť. Jej používanie sa odporúča aj aktívnym športovcom. (jd)