20.08.2020, 09:24

Kŕčové žily môžu spôsobiť vážne komplikácie, varuje lekár

Kŕčové žily nie sú iba kozmetický problém, ich neliečenie môže spôsobiť vážne komplikácie. Toto ochorenie postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov.

Kŕčové žily môžu spôsobiť vážne komplikácie, varuje lekár
Zdroj: Dreamstime

 "Príčinou môžu byť hormonálne zmeny v tehotenstve, dlhodobé sedenie alebo naopak státie, obezita či dedičné faktory ako poruchy väziva alebo oslabené cievne steny," vysvetľuje Dalibor Panuška z ambulancie cievnej chirurgie v Nemocnici Zvolen.

Neliečené môžu byť príčinou bolesti aj invalidity

Kŕčové žily, teda varixy, sú častou diagnózou, ktorej sa v zvolenskej nemocnici venujú. Mali by byť správne sledované, liečené konzervatívne a prípadne v správny čas aj operované. Napriek tomu, celosvetovo až u 60 percent operovaných pacientov sa tento problém objaví znova.

Panuška tvrdí, že z týchto prípadov je len asi tri až šesť percent spôsobených nesprávnou liečbou. "Ostatné recidívy sú z toho dôvodu, že chronická žilová nedostatočnosť je stále nie celkom medicínsky pochopená a vysvetlená," tvrdí Panuška s tým, že nezriedka aj u mladých ľudí môžu byť neliečené varixy zdrojom dlhoročného utrpenia, chorobnosti až invalidity.