12.12.2019, 08:00

Vyliečia nádchu antibiotika? Spoznajte mýty o nádche

Hneď ako nádcha udrie, budete sa cítiť naozaj „pod psa“. V hlave sa vám spustí kolotoč najrôznejších možností, ako s ňou zatočiť. Čo ale platí a o nie?  

Vyliečia nádchu antibiotika? Spoznajte mýty o nádche
Zdroj: mcfarlandmo/Flickr.com

Nádchu vyliečia minerály a morské soli

NIE. Nosové spreje s minerálmi a morskými soľami slúžia predovšetkým ako prevencia zvlhčenia nosovej sliznice. Na rozdiel od nosových sprejov (liekov) neobsahujú liečivo, ktoré pri dodržiavaní pokynov uvedených v priloženej informácii pre používateľa lieči nádchu.  

Všetko, čo môžete pri nádche robiť, je čakať, kým prejde

NIE. Nádcha spôsobuje opuch nosovej sliznice. Usilovné siakanie a ničnerobenie ju nevyrieši. Omnoho účinnejšie je použiť nosový sprej, ktorý obsahuje liečivá, a tie dokážu opuch zmierniť. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu.  

Nádcha nie je vážne ochorenie, nevadí, keď s ňou budete chodiť medzi ľudí

NIE. Nádcha sa prenáša kvapôčkovou infekciou a najmä v prvých troch dňoch môžete nakaziť veľa ľudí vo svojom okolí. Lepšie je preto nádchu liečiť. Stála izbová teplota, dostatok tekutín a telesný aj duševný odpočinok naštartujú obranné mechanizmy, a tým pomôžu pri liečbe. Navyše pokoj vám pomôže vyhnúť sa možným komplikáciám v podobe závažnejších ochorení.  

Spreje do nosa nezaberajú, nevyplatí sa ich používať

NIE. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu. Liečivo obsiahnuté v nosových sprejoch uvoľní upchatý nos a pomôže vám lepšie dýchať a spať. Pomocné látky obsiahnuté v niektorých nosových sprejoch alebo nosových kvapkách majú navyše na nosovú sliznicu ďalšie pozitívne účinky (napr. regenerácia, zvlhčenie).  

Bežnú nádchu vyliečia antibiotiká

NIE. Antibiotiká zaberajú iba na bakteriálne infekcie. Pri liečbe nekomplikovanej akútnej nádchy nepomôžu.  

Užívanie vitamínov nádchu vylieči

NIE. Teda nie tak úplne. Užívanie vitamínov posilňuje odolnosť organizmu, môže teda pomôcť nádche predísť, nie ju však vyliečiť.  

Pobyt vonku v zime spôsobí ochorenie nádchou

NIE. Bolo by jednoduché všetko zviesť na matku prírodu, ale úplne tomu tak nie je. Vírusom spôsobujúcim nádchu sa najlepšie darí vo vykúrených a uzavretých miestnostiach.  

Nádcha sa prenáša bozkávaním

NIE. Z rodiny vírusov sú najväčšou príčinou nádchy rinovírusy, ktoré sa do tela najčastejšie dostávajú sliznicou očí a nosa. K prenosu ústami dochádza veľmi zriedkavo.  

Pri nádche šport nevadí

NIE. Pri nádche je oslabený imunitný systém. Veľká fyzická námaha môže viesť k závažnejším a komplikovanejším ochoreniam, ako sú napríklad angína alebo zápal priedušiek. V čase prechladnutia je teda lepšie šport úplne vynechať, venovať sa viac odpočinku a dopriať si dostatočný spánok, ktorý posilní obranné mechanizmy.  

Najlepšou prevenciou nádchy je dostatočne teplé oblečenie

NIE. Aj keď nás mamičky a babičky celé detstvo a dokonca aj v dospelosti nabádali k tomu, aby sme „vrstvili“ a poriadne sa obliekali, nemá nádcha s pobytom v chlade nič spoločného. Avšak teplé oblečenie pomáha pred prechladnutím organizmu. A ako vieme, prechladnutý organizmus znamená oslabenú imunitu a tým pádom väčšiu náchylnosť na nachladnutie.  

Siakanie uvoľní upchatý nos

NIE. Dôvodom, prečo sa nám pri nádche zle dýcha, nie je iba zahlienený nos, ale aj zdurenie nosovej sliznice.

http://www.olynth.sk/radca/nadcha/myty_o_nadche