29.11.2019, 08:00

V budovaní imunity robíme chyby. Stále užívame veľa antibiotík

 Až 4,8 mil. balení antibiotík vydali lekárne na Slovensku v minulom roku slovenským pacientom. Lekári upozorňujú na riziko antibiotickej rezistencie a problém s budovaním vlastného imunitného systému.

V budovaní imunity robíme chyby. Stále užívame veľa antibiotík
Zdroj: pi

 Práve v jesennom období, ale hlavne zima preverí ako je na tom naša imunita. V jej budovaní majú Slováci stále veľké rezervy.

„Ak cítime, že na nás ide choroba, obvykle nečakáme štandardné tri dni či sa z nej vyvinie bakteriálna infekcia, alebo je to vírus a najmä ak ide o deti, častokrát unáhlene siahame po antibiotikách, čo určite nie je dobrá cesta z hľadiska budovania imunity,“ upozorňuje MUDr. Tibenský.

Stále patríme medzi krajiny s vysokým užívaním antibiotickej liečby.

„Imunita je zodpovedná nielen za to, ako dokážeme zvládať infekcie a vírusy, ktoré napádajú náš organizmus, ale vypovedá aj o jeho celkovej obranyschopnosti, teda o kondícii nášho tela,“ hovorí MUDr. Pavol Tibenský, všeobecný lekár a prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti.

 

Najčastejšie chyby, ktoré robíme v budovaní vlastného imunitného systému:

  • unáhlené užívanie antibiotík,
  • celkový životný štýl,
  • nedostatok spánku a pohybu,
  • stres,
  • zlá životospráva súvisiaca s konzumáciou polotovarov, mastných jedál,
  • nedostatočným príjmom minerálov a vitamínov,
  • v zimnom období nedostatočne vetráme domy a byty,
  • prekurujeme ovzdušie.
  • deti zbytočne vrstvíme oblečením a neotužujeme telo.

„Tieto chyby následne spôsobujú, že ľudia sú náchylnejší na ochorenia horných dýchacích ciest a v dôsledku slabej imunity nás môže ohroziť aj obyčajné prechladnutie či nádcha,“  hovorí doktor Tibenský.

Svoje skúsenosti v starostlivosti o imunitu má aj známa moderátorka Zlatica Puškárová. „Pri budovaní imunity uprednostňujem prírodnú liečbu. Okrem toho sa snažíme celá rodina zdravo žiť a mať pravidelný pohyb. Ovocie a zeleninu máme vlastnoručne vypestované a rovnako uprednostňujeme aj hydinu z domáceho chovu,“ povedala moderátorka.

 

 

Ak nás naša imunita predsa len sklamala, pri výbere liekov sa podľa prieskumu agentúry 2 Muse riadime niekoľkými atribútmi. Najdôležitejšia je účinnosť lieku a dobrá predchádzajúca skúsenosť.

Ceníme si rýchly nástup účinku a pozeráme sa na to, či liek nezaťažuje náš organizmus, aké má vedľajšie účinky a predovšetkým uprednostňujeme prírodné zloženie lieku.

Až 44 % Slovákov sa stretlo s odporúčaním homeopatických liekov zo strany lekára alebo lekárnika.

  „Homeopatia však nemusí byť len prostriedkom na liečbu ochorení súvisiacich s chrípkou a prechladnutím, ale aj účinnou prevenciu pred týmito ochoreniami a v neposlednom rade aj cestou na budovanie vlastnej imunity,“ uzatvára MUDr. Tibenský.