Či už sa ľudia venujú ľahkému cvičeniu, ako je napríklad prechádzka, alebo aktivitám s vysokou intenzitou, napríklad jazda na bicykli alebo silový tréning, pravidelné cvičenie poskytuje telu a mysli obrovské výhody.
Pravidelná fyzická aktivita má vplyv aj na fungovanie mozgu.
Má významný vplyv na správne fungovanie srdca, zohráva dôležitú úlohu pri budovaní a udržiavaní svalov, je prevenciou osteoporózy a pomáha rozhýbať kĺby a prekrviť šľachy. Pravidelná fyzická aktivita má vplyv aj na fungovanie mozgu, zlepšuje pamäť, znižuje pocity depresie a stresu. Okrem toho spaľuje kalórie, udržiava správnu hmotnosť a zabraňuje nezdravému prejedaniu.
Lekárske štúdie dokazujú, že aj mierne aktivity, ktorým sa venujete denne, môžu mať dlhotrvajúci blahodarný účinok. Napríklad: chôdza, rýchla chôdza, turistika. Z ďalších je to džoging, bicyklovanie, plávanie, skákanie so švihadlom, tanec, joga a iné športové aktivity či hry.
Chodením po schodoch nahradíte aj návštevu fitnescentra.
Zistite si, ktoré úseky autom môžete nahradiť pešou chôdzou alebo jazdou na bicykli. Ak aj musíte nutne jazdiť do práce, skúste zaparkovať dvesto či tristo metrov od firmy či úradu a prejdite tú trasu peši. Ak dochádzate do práce verejnou dopravou, skúste taktiež vystúpiť z autobusu o niekoľko zastávok skôr a zvyšok prejsť po vlastných.
Nepoužívajte výťah. Chodením po schodoch nahradíte aj návštevu fitnescentra. Vymeňte televíziu za cvičenie. Popremýšľajte o čase, ktorý trávite sledovaním seriálov a filmov. Spočiatku to bude možno náročné. Využite reklamy a spravte pár drepov. Je dokázané, že pohybom odoženiete hlad aj zajedanie z nudy.
Aj intenzívne domáce práce doma či v záhrade sa považujú za fyzickú aktivitu.
Venujte fyzickej aktivite aspoň 30 minút, najlepšie každý deň, minimálne päťkrát týždenne.
Ak vám tridsaťminútový blok nevyhovuje, skúste im venovať každý deň dvakrát po pätnásť minút alebo trikrát po desať minút.
Cvičeniu venujte 30 minút denného času.
Časom prejdite k namáhavejším aktivitám trvajúcim spolu aspoň pol hodinu alebo dlhšie po väčšinu dní v týždni.
Pred aktívnym športovaním navštívte lekára, hlavne ak trpíte vysokým krvným tlakom, fajčíte, ste cukrovkár, prípadne máte iné chronické ochorenie, ale aj nadváhu či obezitu.