29.10.2018, 13:16

Slováci milujú turistiku

Slováci majú najradšej turistiku. Ako športovú aktivitu ju preferuje viac ako polovica opýtaných. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý si dala vypracovať spoločnosť Intersport na vzorke 1005 opýtaných vo veku od 14 do 69 rokov.

Slováci milujú turistiku
Zdroj: Tomáš Rucký

„Športový report INTERSPORT“ zmapoval na základe prieskumu verejnej mienky počas leta 2018 správanie Slovákov a ich vzťah k športu. Výsledky tejto štúdie sú v mnohých oblastiach prekvapivé. Faktom je, že až 62 % Slovákov si myslí, že šport posilňuje súdržnosť vzťahov a vzájomné rodinné spolužitie.

„Náš report je v mnohých oblastiach celkom detailný a mapuje rôzne oblasti. Sledovali sme napríklad aj vzťah detí k športu. Až 62 % opýtaných si myslí, že naše deti by mali športovať viac a až 68 % považuje bicyklovanie za úplnú samozrejmosť,“ hovorí Zuzana Vyšinská, marketingová riaditeľka spoločnosti Intersport Slovensko. Slovákom veľmi záleží na pohybe ich detí. Šport neprispieva len k zdraviu jednotlivcov, ale aj k zdravým vzťahom v rodine.


Spomedzi okolitých krajín ako Rakúsko, Nemecko, Maďarsko či Česká republika majú Slováci najpozitívnejší vzťah k športu. V porovnaní s týmito krajinami najviac milujeme turistiku (51 %), nasleduje cyklistika (47 %) a plávanie (44 %). A práve v Česku, Rakúsku a Nemecku je športom číslo jeden plávanie. Iba Maďari majú inú preferenciu. Na prvú priečku sa u nich vyšplhala cyklistika. Cyklistika je číslom jeden aj v kategórii slovenských mužov. Slovenskí teenageri taktiež najradšej bicyklujú, ale aj plávajú a korčuľujú.

Najviac milujeme:

  • turistiku (51 %)
  • cyklistiku (47 %)
  • plávanie (44 %)

„Pozitívny vzťah k športu, ktorý sa vytvorí už počas detstva, sa môže stať celoživotnou láskou k pohybu a športu. Pozitívne skúsenosti s rôznorodými druhmi športu a spoločné rodinné zážitky by mali byť pre rodičov súčasťou trávenia voľného času s deťmi – a práve v tom chceme podporovať našich zákazníkov,“ vysvetľuje Peter Andel, konateľ spoločnosti INTERSPORT Slovensko.


Prečo, ako často a kedy športujeme?

55 % Slovákov športuje najmä kvôli lepšiemu zdraviu
48 % pre lepšiu fyzickú kondíciu
45 % športuje len tak, pre radosť
75 % považuje šport za súčasť života
17 % sa radí do kategórie športových nadšencov
17 % je športových nadšencov, ktorí si bez športovej aktivity nevedia predstaviť ani deň
20 % je tzv. „peciválov“, k športovaniu im chýba vhodná motivácia či správny „parťák“.


Hýbeme sa málo
Až 60 % Slovákov športuje minimálne raz do týždňa. „Ak vychádzame z toho, že podľa odporúčaní by sme mali športovať aspoň 3 – 4 krát do týždňa minimálne 30 – 40 minút, toto číslo nemusí byť veľmi uspokojivé,“ dodáva Vyšinská. Každý deň totiž športuje len 11 % opýtaných a len niečo viac ako štvrtina športuje niekoľkokrát do týždňa. Najradšej športujeme večer v rozpätí od 17.00 – 21. 00 hod. (60 %) a v prírode (76 %). Sú však aj takí, ktorí nemajú problém zacvičiť si aj o polnoci (2 %). Ráno medzi 5. a 9. hod. športuje 16 % Slovákov a popoludní medzi 14. a 17. hod. 39 %.

Tak ako v každej krajine, aj u nás máme kategóriu tzv. „peciválov“. Je ich približne 20 % a to čo im chýba je najmä správna motivácia (75 %), parťák (64 %) a čas na športové aktivity (60 %).

Športový report Intersportu sa pozrel aj na nákupné správanie Slovákov v segmente športových potrieb. Až 62 % opýtaných uprednostňuje nákup športových potrieb v kamenných predajniach a 38 % cez internet. Pre 63 % je dôležitý parameter pomeru ceny a služby. 52 % si potrpí na kvalite tovaru a 49 % považuje za dôležitý kompetentný personál. „V priemere sme ochotní minúť na šport a športové potreby približne 365 eur ročne na dospelého a asi 144 eur na dieťa,“ hovorí Peter Andel, konateľ spoločnosti Intersport. „V najbližšom období až 14 % opýtaných plánuje kúpiť bicykel, 13 % bežeckú obuv , 12 % turistickú obuv,“ dodáva Andel.