19.03.2020, 08:00

Život k lepšiemu mi zmenila až Bemer terapia

Hanka (28) mala šestnásť rokov, keď jej zistili diabetes 1. typu. Odvtedy preskákala množstvo zdravotných problémov. Od žalúdočných a žlčníkových záchvatov cez migrény, výkyvy glykémie až po zhoršenie zraku a problémy s chodením. Po absolvovaní Bemer terapie sa jej život výrazne zlepšil.

Život k lepšiemu mi zmenila až Bemer terapia
Zdroj: Pixabay

Kedy ste sa dozvedeli, že trpíte ochorením diabetes?
Bolo to 1. marca 2007, keď po mňa prišla sanitka. Po lekárskom vyšetrení mi namerali hodnotu cukru 36 mmol/l, okamžite som bola hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde mi nasadili infúzie a inzulín. Bolo to veľmi nepríjemné a jedno je isté, že mi to veľmi zmenilo život. Odvtedy som diabetik 1. typu.

Čo všetko ste podstúpili v rámci liečby, ako sa liečite?
Zmena nastala od základov a vôbec to nebolo jednoduché. Zmenil sa mi nielen životný štýl, životospráva, ale prakticky som musela prestať s prežieraním. Výrazne sa mi sťažilo uplatnenie v pracovnom živote.

Na začiatku mi lekári nasadili inzulín: Humulin R a Humulin N. Po čase mi museli zmeniť obidva inzulíny, pretože moje telo tieto inzulíny neprijímalo a vytváralo si proti nemu protilátky. Tak mi nasadili Humalog R a Lantus a dostala som inzulínovú pumpu. Nakoniec mi tento rok zmenili liečbu z Lantusu na Tresibu, čo je najnovší inzulín a v tele vystačí na 40 hodín.

Máte aj nejaké komplikácie súvisiace s touto chorobou?
Na začiatku choroby som mala cukor celkom v norme 5 – 7 mmol/l. Neskôr mi začali hodnoty lietať v rozmedzí 1,5 – 30 mmol/l. K tomu sa pridali ďalšie problémy: zhoršila sa mi psychika, dostávala som žalúdočnú a žlčníkovú koliku. Objavila sa migréna, boli nutné opakované hospitalizácie. Musela som podstúpiť aj lumbálnu punkciu.

Pre prekyslenie organizmu som bola opakovane akútne v nemocnici a následne som mala s problémy so zažívaním. Začali sa problémy so zrakom a najhoršie bolo, keď som sa v zime 2018 nemohla postaviť na nohu, lebo som si ju necítila. Najprv si lekári mysleli, že je to od chrbtice, ale neskôr mi opuchli obidva členky a nemohla som sa vôbec na pravú nohu postaviť. Neurologickým vyšetrením a EMG mi zistili, že mám narušený nerv v nohe a do polovice lýtka som cítila nohu „inak“. Diabetologička mi povedala, že je to z cukrovky a ťažko sa s tým dá niečo robiť.

Kto vám odporučil fyzikálnu cievnu terapiu Bemer?
Obrátila som sa na MUDr. Ladislava Pásztora a on mi odporučil, aby som vyskúšala terapiu Bemer, že s tým má vynikajúce skúsenosti u ľudí s cukrovkou. Tak som to vyskúšala a môj zdravotný stav sa začal rapídne zlepšovať. Cukor sa mi ustálil, noha bola teplejšia, citlivejšia a bolesti prestali. Pred liečbou Bemerom som nohu ťahala za sebou a teraz opäť normálne chodím.