24.06.2020, 08:00

Najohrozenejší liekovými interakciami sú ľudia s chorobami srdca

Kardiologickí pacienti sa okrem ochorenia srdca často liečia aj na ďalšie choroby. Užívajú spravidla najviac nevhodných kombinácií liekov.

Najohrozenejší liekovými interakciami sú ľudia s chorobami srdca
Zdroj: Reuters

Sú preto vo veľkej miere ohrození liekovými interakciami, ktoré môžu viesť k ďalším zdravotným problémom. Informujú o tom odborníci Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) na webovej stránke projektu Lieky s rozumom.

„Ak napríklad takýto pacient pociťuje bolesti a únavu svalov, a pritom nevykonával fyzicky náročnú aktivitu, mohla to zapríčiniť kombinácia liekov na vysoký cholesterol a liekov na poruchu srdcového rytmu,“ uviedli.

Niektoré kombinácie liekov môžu spôsobiť infarkt

Užívanie liekov na riedenie krvi a liekov na poruchy srdcového rytmu môže zase zapríčiniť krvácanie z nosa, vznik modrín, ale aj prasknutie a krvácanie žalúdočného vredu. Lieky riediace krvné zrazeniny v kombinácii s tabletkami na žalúdočné vredy alebo baktériu Helicobacter pylori môžu okrem prasknutia a krvácania žalúdočného vredu dokonca spôsobiť aj infarkt či mŕtvicu.

„Ak vám bola vaším lekárom predpísaná liečba, v každom prípade ju dodržte. Zmeny v užívaní liekov vždy najprv skonzultujte s lekárom či lekárnikom,“ upozorňuje AOPP.